Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Норвегия отпуска нова финансова помощ за реформите в България

В Министерски съвет официално се открива Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкият финансов механизъм 2009–2014 г. На снимката: Томислав Дончев, Диана Ковачева, Сергей Игнатов и Н. Пр. посланикът на Кралство Норвегия у нас Тове Скарстейн .
Снимка: БГНЕС
България ще получи безвъзмездно още над 126 млн. евро за реформи по линия на Норвежкия финансов механизъм за периода 2009-2014 г. и на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство – Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. 97 процента от средствата идват от Норвегия. С тях ще се финансират български проекти в няколко ключови области: реформи в сектор правосъдие; борба срещу насилието над жени; борба с организираната престъпност; подобряване на положението на ромите и други социално уязвими групи; опазване на културното наследство; насърчаване на иновациите за зелена индустрия.

С подписването на първите договори в края на миналата седмица бе даден официален старт на изпълнението на втория програмен период на двата финансови механизма. За церемонията в София специално пристигна заместник-външният министър на Норвегия г-жа Гру Ларшен. Тя даде висока оценка на българските проекти, по които двете страни ще работят заедно, задълбочавайки отличните връзки помежду си:

Това е моята първа визита в София и се радвам, че присъствам на това важно за двете страни събитие. Финансовото споразумение е важен инструмент за сътрудничеството между България и страните от ЕИП – Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. В последните години отношенията между България и Норвегия укрепнаха. Ние сме съюзници в НАТО, сътрудничим си в областта на сигурността и полицейската дейност. Въпреки че Норвегия не е член на ЕС, ние сме в тясно сътрудничество със страните-членки по линия на зоната Шенген и Европейската зона за свободна търговия. За нас са важни още социално-икономическата политика, енергетиката, търговията, изследванията, културното наследство, образованието, младежката политика. Настоящото споразумение надхвърля търговските отношения с ЕС и е важен инструмент за подкрепа на хармоничното развитие на социалните и икономически отношения в Европа.

За България това е втората голяма финансова помощ по двата механизма за реформи в социално-икономическата сфера и съдебната система, припомни г-жа Ларшен. Първата помощ в размер на близо 42 млн. евро бе за периода 2004-2009 г. във връзка с присъединяването на страната към ЕС през 2007 г. А предоставената помощ по този инструмент общо за 12-те най-нови страни – членки на ЕС, плюс Гърция, Португалия и Испания за този период възлиза на 1,3 млрд. евро. Двата механизма са приносът на Норвегия, Лихтенщайн и Исландия за намаляване на икономическите и социални различия между страните в Европа. Гру Ларшен подчерта още, че новата финансова подкрепа цели по-добър живот за всички българи, в т. ч. социално уязвимите. Тя високо оцени усилията на кабинета Борисов за интеграция на ромите с предвидените за целта 10 процента от еврофондовете.

Част от безвъзмездната помощ е предназначена за приоритетни проекти в съдебна реформа по препоръките на ЕК към България. По думите на министъра на правосъдието Диана Ковачева – на практика за нас това значи, че за първи път Стратегията за реформа на съдебната система получава финансиране и възможност да се работи адекватно по нея:

За първи път от 2010 г., когато стратегията бе създадена, тя вече не е просто лист хартия. Благодаря за шанса да извадим като приоритет области, които са важни за нас, но за съжаление няма как по друг начин да финансираме. Първо, това е темата за човешките права. Част от 10-те млн. евро, които получава Министерството на правосъдието от Норвежкия механизъм, ще се използват за обучение на магистрати и обмен на експертиза с цел по-ефективна защита на човешките права. Ще дадем много голямо рамо и на електронното правосъдие. Темата е заложена в стратегията, но още не се развива достатъчно ефективно. Ще можем да подпомогнем създаването на действаща ефективна система за електронно призоваване чрез е-призовка. Също ще се модернизират затворите. Ще започнем с ремонт на няколко затворнически общежития в близост до черноморските градове Варна и Бургас. В тях ще могат да бъдат настанени близо 600 затворници и такa ще се разтоварят затворите вътре в двата града, а условията за живот в тях ще станат по-добри. Ще модернизираме системата за пробация също чрез пилотен е-мониторинг с е-гривна на правонарушителите. Ще можем да продължим и съдебната реформа в областта на е-правосъдието, както и да осигурим по-добър анализ за натовареността на магистратите. 

Първите договори по изпълнение на втория етап на норвежката финансова подкрепа от българска страна подписа министърът по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев. По думите му всички сфери на тази подкрепа са еднакво важни за България:

Не деля програмите на по-важни или по-маловажни. Но съм убеден, че много атрактивна ще е и програмата в сферата на културно-историческото наследство. Там оператор е Министерство на културата. Разчитаме съвсем скоро да бъде одобрена ревизираната версия на програмата, както и тази в общественото здравеопазване с водеща роля на Министерството на здравеопазването. 

Набирането на проекти за програмата на финансовия механизъм у нас продължава.
По публикацията работи: Татяна Обретенова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 28 януари 2025 г.

В „България днес“ говорим за очакванията от Бюджет 2025 г. и опасенията на синдикалистите. Бедни ли сме на фона на държавите от ЕС и ако „ДА“ - как може да се промени това? Костадина Бело за продължаващото добро сътрудничество между България и..

публикувано на 28.01.25 в 19:00

В сряда – мъгливо и облачно, на места ще превали

В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..

публикувано на 28.01.25 в 18:10
Александър Калчев

"Български морски флот" прави собствено разследване за случая с кораба "Вежен"

Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..

публикувано на 28.01.25 в 14:42