Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докоснете се до магията на свещената планина Родопи

Параклисът "Възнесение Христово"
Снимка: Архив
Може ли една планина да бъде страст за някого? Може, казват Николай Генов, Христо Тодев и още няколко души, за които Източните Родопи в близост до гръцката граница са най-екзотичното място на света. Не търсете вълшебствата на природата другаде, а вземете раницата и тръгнете към тази свещена планина, казват те.

Светът на родопчанина
Дългогодишните си странствания по склоновете, деретата, върховете на тази мистична, Орфеева планина, с фотоапарат в ръка, Николай Генов и Христо Тодев са събрали в един прекрасен албум, запечатал невероятни, магически гледки. Част от тези фотографии могат да се видят до 17 октомври и на открито пред Народния театър „Иван Вазов”. Човек остава безмълвен пред величието на природата и пред майсторството на авторите да запечатат с фотообектива ту броеницата на планинските върхове докъдето ти стига погледът, ту самотна каменна къщурка от някоя замираща откъм хора родопска махала, ту река Арда с живописните си меандри. Снимките са уловили и характера на родопчаните – горди, с волни души, устойчиви като скалите и като камъка, от който са изградени родопските къщи. Който се е докоснал до Родопите, е завинаги заразен от тяхната магия, казва Христо Тодев, млад човек, алпинист, роден в Димитровград, който от дете е закърмен с красотата и волността на планината. А който е родопчанин, остава такъв за цял живот, продължава той.

Природата е изваяла истинска „Каменна сватба”
Ние се докосваме до нещо по-неизвестно, което малко хора знаят и искаме да ги направим съпричастни с тази изложба и с албума към нещата, които крият Източните Родопи. Неща, които са непознати на масовия турист и са доста мистични. Например трапецовидните ниши в скалите, които са уникални за цял свят. Няма ги никъде другаде освен в Източните Родопи и все още няма обяснение за тези комплекси с близо 5000 издълбани в скалите трапецовидни ниши. Според изследвания на археолози напоследък тези ниши са по-стари дори от времето на траките. Всъщност има много бели петна и в самата ни история, които привличат със своята мистика.

Още едно творение на природата: скалните гъби
Занимавам се с това от десетина-дванадесет години, казва Христо Тодев. В началото той започва с един сайт за Родопите, чрез който влюбените в тази свещена планина се намират и се обединяват в малка група. Така Тодев се запознава и с Никой Генов, вторият човек от тандема, чиито снимки са другата част от албума. Това е, казва Генов, една планина, която е много богата с паметници, с природни феномени, същевременно много богата с история, с открития и тя може да даде възможност човек да намери истински непознати места, където въобще човешки крак не е стъпвал. Същевременно там може да се намерят и много достъпни и приветливи места, където човек да си изкара отпуската, почивката. И неслучайно посещаемостта на планината расте непрекъснато

© Снимка: Милка Димитрова

Невероятните магнетични гледки от албума могат да се видят пред Народния театър „Иван Вазов”
Няма го вече скалния феномен „Главата”
Много важно е да опазим Родопите, за да не стане като с Черноморието, защото човек с лека ръка прахосва даденото ни от природата, казва още Николай Генов. – Много лесно можем да ги застроим и после ще се чудим какво да правим като ги опропастим, добавя той. Разказва за усилията на еколозите да опазят растителното и животинско богатство на планината. Но напомня и за опасността, която идва от иманярите, които дълбаят и взривяват уникални скални образувания. Вече го няма скалния феномен „Главата”, една истинска каменна глава, която природата е била изваяла в близост до Яврово, родното село на писателя Николай Хайтов. Отидохме да я видим, но някой я беше взривил, казва Генов. Все пак добре че фотоапаратът на Тодев я е запечатал преди години. В Родопите има невероятни диви места, които те карат да мислиш че си на друга планета, казва още Генов. – Пътеките вече са обрасли и човек попада в истински джунгли, защото вече ги няма големите стада с овце, които пасяха из планината. Според него ако човек иска да избяга от стреса на цивилизацията, да грабва раницата и да тръгва към Родопите с тяхната духовна сила и грабваща красота.
По публикацията работи: Милка Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авторката на книгата Милена Димитрова

Книгата "Десет велики българолюбци" като оазис за вдъхновение

"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..

публикувано на 20.11.24 в 08:26

Изложба в София "По следите на Михайло Парашчук“

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...

публикувано на 18.11.24 в 17:41

Приключенско кино от 39 държави пристига на „Банско филм фест“

За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..

публикувано на 17.11.24 в 08:15