Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от Балканските войни: Началото

Mобилизация на войска за Балканската война
Снимка: lostbulgaria.com
На 5 октомври се навършват 100 години от деня, в който за България започва първата Балканска война /1912-1913 г./ – героична епопея за освобождението и човешките права на българите в Османската империя. 34 години по-рано е завършила Руско-турската освободителна за България война. Но Берлинският конгрес на Великите сили оставя след нея открит „Източния въпрос” – българи и други християни остават под османска власт в Македония, Одринска и Беломорска Тракия и други части на Балканския полуостров. Освободителните борби в тези земи и международните дипломатически усилия не донасят решение на този проблем. Възможностите за мирен изход са вече изчерпани. По-рано през 1912 г. четири балкански държави – България, Сърбия, Гърция и Черна гора, сключват военен съюз, насочен срещу Османската империя.

© Снимка: lostbulgaria.com

Придвижването към Одрин
В средата на септември напрежението на Балканския полуостров нараства. В Османската империя вече е започнала частична мобилизация. На 17 септември мобилизация обявява България, последвана от своите съюзници. Началото на войната вече е въпрос на дипломатическо време. Русия и Австро-Унгария отправят нота, в която настояват да се запази мирът и обещават да съдействат за реформи в Османската империя. В отговор на 30 септември съюзниците настояват за конкретни реформи, включително автономия на Македония и Одринско в 6-месечен срок. На 4 октомври обаче Високата порта сама обявява война на съюзните държави.

На 5 октомври българският цар Фердинанд отправя към народа си манифест за обявяването на войната. Думите на този документ сякаш изразяват чувствата на целия български народ тогава:

© Снимка: wikipedia.org

„Българи, в продължение на 25-годишното ми царуване съм дирил винаги в мирна културна работа напредъка, щастието и славата на България... Провидението обаче е отсъдило инак...Отвъд Рила и Родопите наши братя по кръв и вяра не бяха честити и до днес, 35 години след нашето освобождение, да се сдобият със сносен човешки живот... Нашето дело е право, велико и свято. Със смирено упование в закрилата и помощта на Всевишния възвестявам на българския народ, че войната за човешките права на християните в Турция е обявена.”

Задачата на българската армия в започналия конфликт е изключително трудна. Турция няма възможност да отбранява дългите си граници на Балканския полуостров и решава да води настъпателна война, да нанесе поражение на България, като разбие по този начин Балканския съюз. Срещу нашата страна са хвърлени основните сили на империята. За България, с нейната ограничена територия и население, също не може да има отбранителен вариант. Така на българската армия се падат най-тежките боеве и най-големите загуби. Благодарение на по-добрата железопътна мрежа българската армия е прехвърлена навреме към границата с Одринска Тракия и в началото разполага с известно превъзходство. Турското разузнаване не успява да разкрие истинската численост на българските войски, нито местоположението на техните главни сили – ударната групировка от Първа и Трета армия.

© Снимка: wikipedia.org

Основни направления на съюзническите настъпления

След няколко погранични схватки започват първите големи сражения. На 9 октомври турската армия вече е готова за настъпление, което си остава само на книга, защото решително настъпление започват българските войски. Направлението на главния удар е към Лозенград /днес Къркларели/. Жестоки боеве се завързват при селищата Гечкенли, Кайпа, Селиолу, Ериклер, Петра и други. Догато Първа българска армия провежда първите атаки и ангажира значителни сили на противника, Трета армия изненадващо се появява откъм изток, пробива отбраната на турските войски, заплашва ги с обкръжение. Противникът отстъпва панически и на 11 октомври изоставя без бой Лозенград. Турците отстъпват и по другите участъци на тракийския фронт, Втора българска армия блокира крепостта Одрин. Успешно настъпват българите и по другите фронтове – Източните и Западните Родопи, Източна Македония. В тези райони българското командване разполага с далеч по-малки сили. Но те действат изключително маневрено, вземат инициативата и със своята храброст и невероятен дух печелят победи навсякъде. Подпомогнати са от местното опълчение и от множество чети, които действат в тила на противника. Те са организирани от Вътрешната македонска революционна организация, която ръководи освободителните борби на българското население.

© Снимка: lostbulgaria.com

Цар Фердинанд се отправя към войсковите части, обсаждащи Одрин.

Есенната кампания започва блестящо, но главното предстои. Българската армия тепърва ще срещне големи трудности: започват есенните дъждове, пътищата, и без това лоши, стават все по-непроходими. Има епидемия от холера. Не достигат медикаменти и превързочни материали, евакуирането на ранените и болните е трудно, мнозина умират на път за болниците. Преди войната никой не си е представял достатъчно ясно тези трудности, които бързо стават жестока реалност. Противникът праща към фронта нови и нови подкрепления. За българската армия наближават дни на тежки изпитания, на подвизи и масов героизъм. 

© Снимка: lostbulgaria.com

Военачалници пред Одрин на брега на река Марица, октомври 1912 г.
По публикацията работи: Венета Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 1 януари 2025 г.

На 1 януари, Василовден, Православната ни църква чества празника Обрезание Господне, както и свети Василий Велики – един от най-почитаните християнски светци, света Емилия и свети мъченик Василий Анкирски. В този ден в православните храмове се..

публикувано на 01.01.25 в 06:00

Св. Стефан – първият мъченик за Христовата вяра

На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан – първият християнски мъченик. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест,..

публикувано на 27.12.24 в 05:30
Ханукия от Йерусалим

От 25 декември до 2 януари евреите ще палят свещите на Ханука

На залез слънце от 25 декември еврейската общност започва да празнува Ханука. Началото на празника е на 25-ия ден от еврейския месец кислев и според годината може да се падне през ноември или декември. С паленето на 9 свещи или ритуално масло в..

публикувано на 25.12.24 в 09:44