Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Второ издание на „Пиано екстраваганца” – различният фестивал

Людмил Ангелов
Снимка: архив
Фестивалът „Пиано екстраваганца” е създаден по идея на нашия сънародник Людмил Ангелов – пианист и педагог, който от години разделя живота си между Испания и България. Той е и основният двигател при организацията.

За втора поредна година организираме фестивала „Пиано екстраваганца”, чиято основна тематична идея е да представи сравнително непозната и рядко изпълнявана музика за пиано – разказва известният пианист. Има произведения от всички епохи, останали „в сянката” на общоизвестни шедьоври от любими композитори. Всеки фестивал е предшестван от сериозна предварителна подготовка. Подбираме стойностни, интересни за публиката пиеси, които се отличават и с виртуозно третиране на пианото. Тази година концертите са общо девет. На откриването гостува известната оперна певица Александрина Пендачанска – чудесен концерт, който привлече много публика. Последва камерна вечер на двама големи италиански музиканти – Масимо Мерчели (флейта) и Бруно Канино (пиано). На 25 септември руският пианист Андрей Коробейников изнесе запомнящ се рецитал с програма, включваща само руска музика. Щастливи сме, че голямата българска цигуларка Елмира Дърварова пристигна в България специално за нашия фестивал. Повече от 30 години тя живее в САЩ. Преди време Елмира стана първата жена-концертмайстор на Метрополитен опера. Неин партньор на сцената е Октавио Брунети – известен специалист в областта на тангото. Двама изпълниха произведения от Астор Пиацола в оригиналните обработки на г-н Брунети.

В програмата на „Пиано екстраваганца” са включени още три клавирни рецитала – на Даниел дел Пино (Испания), Йоанна Tшечак (Полша) и Ракел Болдорини (Уругвай). Фестивалът ще завърши с камерен концерт, посветен на 75-годишнината от рождението на украинско-руския композитор и пианист Николай Капустин. Програмата е от негови произведения, повечето от които не са изпълнявани в България. Има и една негова световна премиера – Клавирно трио №2.

„Пиано екстраваганца” е сред малкото фестивали в света, посветени изцяло на малко познати клавирни и камерни творби. Нестандартната концепция на фестивала привлича и нестандартна публика.

Селекцията на произведенията никак не е лесна – продължава Людмил Ангелов. Но всички изпълнители проявиха разбиране, някои на свой ред предложиха интересни програми. Публиката на фестивала също е разнообразна – виждам представители на всички възрастови групи. И това е много радостно, защото фестивалът има ясно дефинирана образователна мисия. Сред слушателите са и чужденци, които пристигат в София специално за събитието. Надявам се това да стане нещо обичайно.

За Людмил Ангелов новият концертен сезон е изпъстрен с лични професионални ангажименти. Предстоят му рецитали и концерти с няколко европейски симфонични оркестри. Наред с музиката на Шопен, която той определя като „основна доминираща сила” в репертоара му, пианистът ще направи световна премиера на неизвестен концерт от Мориц Мошковски. Ще изпълнява и Етюдите на Леополд Годовски върху етюдите на Шопен.
По публикацията работи: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15