Приключи гласуването за чудесата на България – природни и културно-исторически забележителности, които ще бъдат предложени за включване в списъка на ЮНЕСКО. Белоградчишките скали и пещерата Магура са на първо място в класацията за неповторими творения на природата, а уникалните кукли от шума на пловдивските деца се откроиха в категорията за нематериално наследство.
Невероятните скални образувания край Белоградчик красят склоновете на Западния Предбалкан. В продължение на 200 милиона години водата и ветровете в този обширен район с дължина 30 км и ширина 15 км превърнали скалните масиви в скулптури, сякаш сътворени от човешка ръка. Тези възхитителни природни ваяния наподобяват образи на животни, птици, митични същества, дори човешки силуети.
Пещерата Магура пък е сред най-големите в България, като дължината на откритите досега галерии е около 2500 м. Сред впечатляващите образувания на огромния подземен лабиринт от сталактити, сталагмити и сталактони се открояват „Големият сталактон" с височина над 20 м и диаметър на основата 4 м, както и „Падналият бор" с дължина над 11 м и диаметър в основата около 6 м. Той е смятан за най-големият сталагмит в изследваните български пещери.
© Снимка: архив
Пещерата Магурата е известна с праисторическите си скални рисунки.
Неповторимите древни скални рисунки разкриват култови сцени от бита и лова на някогашните обитатели на днешните български земи. В пещерата има и многопластови уникални изображения, рисувани с прилепна тор от различни ранни епохи: танцуващи фигури, ловуващи мъже, маскирани хора, всякакви видове животни, „шахматни" пана, слънца, звезди, оръдия на труда и растения. Тези рисунки разкриват и наличието на светилище, в което са се извършвали ритуали от времето на неолита до желязната епоха.
Куклите от шума, дело на сръчните детски ръчички от пловдивското село Куртово Конаре, очароваха гласуващите българи с фантазията и майсторството на своите създатели, запазили една вековна традиция. Малките изящни кукли, направени от царевична шума, са част от Фестивала на чушките, доматите, традиционните храни и продукти на „Куртово Конаре Фест”. Запазен обичай, типичен за региона, включва състезание за домат с най-интересна форма, колекция от най-много сортове домати, най-голям червен, жълт, зелен пипер и люта чушка, пипер и люта чушка с най-интересна форма, най-вкусни лютеница и кетчуп – домашно производство, най-вкусно традиционно ястие. Така покрай тази своеобразна надпревара се ражда и идеята за изработване на живописни фигури и композиции от плодове, зеленчуци и от царевична шума.
© Снимка: marica.bg
Наред с откроилите се природни и културни феномени бяха и крепостта Баба Вида, Долината на Тракийските царе, традиционната българска мартеница и неповторимите чипровски килими. В гласуването на сайта на кампанията се включиха над 500 000 българи.
Игнажден е! Без значение дали „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или просто традиционна спирка за информация, добро настроение и глътка българщина в делника – и днес ви..
В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..