Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ХХVІІІ Лауреатски дни „Катя Попова” – Плевен

Юлианна Авдеева
Снимка: Албена Безовска

Преди дни в Плевен завърши поредното издание на Лауреатски дни „Катя Попова”. За 28 път почитателите на класическата музика в града имаха възможност да чуят млади изпълнители, отличени с награди от международни конкурси. Според регламента, те трябва да са на възраст под 30 години и да са спечелили лауреатските си звания през последните дванайсет месеца.

Събитието се проведе под патронажа на г-жа Цецка Цачева – председател на Народното събрание и доц. Димитър Стойков - кмет на града.

Още първата вечер чухме Юлианна Авдеева от Русия, носител на Първа награда от Международния конкурс „Фредерик Шопен” – 2010 г. във Варшава. За нея това беше първото посещение в страната ни. Програмата на младата пианистка до 2015 г. е запълнена с концерти в Германия, Великобритания, Франция и др.

По време на следването си в Германия имах няколко приятели българи. От тях знам много за музикалния живот у вас, но личният опит е безценен. Много се радвам, че имах възможност да се срещна с публиката в Плевен – каза Юлианна за слушателите на Радио България. Подобно е усещането и на виолончелиста Бонян Тиан от Китай, лауреат на международни състезания в Китай, Франция, Латвия:

Бонян Тиан

Чувствам се прекрасно тук – когато репетирам с оркестъра, когато разговарям с колегите. За съжаление дойдох само за концерта и не успях да видя много от града, но съм щастлив, че свирих на тази сцена. Пожелавам успех на организаторите – мисля, че това е прекрасен фестивал с голямо бъдеще.

Сред участниците беше и младата оперна певица Силвия Тенева, която вече има зад гърба си няколко сериозни изяви. През 2010 г. е Жулиета в „Ромео и Жулиета” от Гуно, постановка на международния фестивал „Опероса” под диригентството на Ералдо Салмиери. Отскоро е част от трупата на Националния оперен театър. Сред наградите й ще споменем първото място на Международния конкурс за немска и австрийска музика в гр.Бургас и третата награда от „Класик мания” във Виена.

Завършила съм Националната музикална академия „Панчо Владигеров”– представя се Силвия. Мой преподавател беше доц. Констанца Вачкова. В годините на обучение преминах и много специализации при световноизвестни изпълнители и педагози – майсторски класове при Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Стефка Евстатиева и др. Печелила съм стипендии за школите в Модена, Сиена, Рим /всички в Италия/. Може би най-интензивно работих в оперното студио на Рената Скотто. Тя преподава само интерпретация, но за всеки участник се грижат вокални педагози, режисьори и пр. Имах възможност да се потопя изцяло в творческата атмосфера и научих много неща.

Силвия Тенева

Силвия Тенева изпълни няколко арии от репертоара на Катя Попова. Красива, талантлива, надарена с прекрасен глас, оперната прима е инициатор и основател на Лауреатските дни, които носят нейното име. Родена е в Плевен, завършва Националната музикална академия. Едва 23-годишна дебютира в Националния оперен театър. Прави блестяща световна кариера, но си отива твърде рано от този свят – през 1966, годината, в която се провежда първото издание на фестивала.

В Плевен е родена и младата китаристка Божана Павлова, която беше сред финалистите на Forum Gitare Wien – 2012. Тя е лауреат на конкурси в Германия и България. В момента е студентка във Виена.

Уча концертна китара във Виенската консерватория при Йоргос Панетос, паралелно с това следвам педагогика – разказва Божана. – Макар да съм завършила Националното музикално училище „Любомир Пипков” в София, започнах заниманията си с това изкуство в Плевен. Не съм си представяла, че ще получа такава покана. За мен беше невероятно преживяване да свиря в родния си град.

За първи път в историята на Лауреатски дни „Катя Попова”, община Плевен е възложила организацията на „НеоАрт” – сдружение с нестопанска цел с ръководител Мартин Кърнолски. Ето и неговата гледна точка към събитието:

Божана Павлова, Вит Отахал и Мартин Кърнолски

Най-голямото предизвикателство за мен беше навлизането в територията на класическата музика. С удоволствие я слушам, но обикновено организирам поп и рок събития. Много съм впечатлен от отношението, което имат хората от града към Лауреатските дни. Запознах се с някои от първите организатори, с интелектуалци, присъствали на повечето издания на фестивала. Постарах се да оправдая очакванията на общинската управа, както и на публиката. Имаше кръгла маса, на която бяха обсъдени въпроси от организацията на културния живот и пр. Подредихме изложба с фотографии на незабравимата Катя Попова.

Публиката беше впечатлена от перкусионен ансамбъл „Акцент”, китаристката Божана Попова, цигуларката Зорница Иларионова, пианистът Стефан Бонев, оперната певица Лилия Здравкова. Посветихме това издание на 100-годишнината от рождението на големия български композитор Парашкев Хаджиев, в някои от концертите прозвучаха негови творби.

Майсторският клас на чешкия тромпетист Вит Отахал също имаше голям успех. След концерта му, на който публиката го аплодира на крака, учениците поискаха още една среща с него. Като отзвук от прекрасните преживявания, сме планирали още една фотоизложба. В момента подбираме фотосите, направени от няколко млади плевенски фотографи. Това ще е и своеобразна стъпка към следващия фестивал. Поради финансови причини това издание на Лауреатските дни трябваше да бъде подготвено едва за три месеца. Когато в програмата са изпълнители от ранга на Юлианна Авдеева и Бонян Тиан, които концертират изключително активно и са ангажирани години напред, трудностите са неизбежни. Независимо от това, мисля, че успяхме да се справим със задачата.

Това мнение споделят организаторите от отдел “Култура” на община Плевен, а също – публиката и участниците. Завършваме с думите на Вит Отахал.

За първи път съм в Източна Европа. Не знаех къде идвам, а с г-н Кърнолски разговарях само по телефона. Сега си тръгвам зареден от общуването с моите колеги от различни страни. В Плевен разгледах една чудесна колекция картини и съм изумен от майсторството на българските художници, показано там. Видях исторически забележителности, но ми беше недостатъчно. Мисля да се върна в България и да науча повече за историята и културата на страната ви.

Снимки: Албена Безовска

По публикацията работи: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Лепило за брада" – коледната песен, която се пее и през лятото

"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с които превъртаме стрелките на ежедневието си… Стефан Вълдобрев е известен с умението си да напипва..

публикувано на 26.12.24 в 12:05

Маргарита Хранова и Стефан Илчев с коледно послание в песен

Двама любими певци от различни поколения - Маргарита Хранова и Стефан Илчев - изпращат 2024 г. с нова съвместна песен, посветена на светлите рождественски празници. Звънките им гласове се преплитат в коледната песен, озаглавена "В тази свята..

публикувано на 26.12.24 в 10:15

"Коледен химн"

"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от Вокална група "Даймънт". Идеята хрумва на автора ѝ Рафи Жамакорцян още преди година, когато..

публикувано на 25.12.24 в 10:15