Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бийтбоксът – новата страст на младите в България

Адриана Николова-Печенката и Александър Деянов-Skiller
Снимка: БГНЕС
Едно изкуство с неограничени възможности привлича все повече почитатели у нас – бийтбоксът. Тази година България стана номер едно в света, след като победители в третото издание на Световния бийтбокс шампионат в Берлин станаха Адриана Николова-Печенката и Skiller.

Бийтбоксът представлява вокално изпълнение, възпроизвеждащо най-често ударни инструменти, скречове или различни музикални ефекти. Възниква през 60-те години на ХХ век в Америка. Става популярен като „инструментала на бедния”, защото замества ролята на ритъма при рап песните, изпълнявани в гетата. Днес е наричан „петият елемент на хип-хопа” и съчетава в себе си различни звуци и техники. Бийтбоксът, за мен, е музика и ще се опитвам да доказвам това постоянно. Искам той да бъде признат за музикален стил – ни каза Адриана Николова-Печенката. И още:

Моята първа среща с бийтбокса беше преди четири години. Хареса ми и започнах да търся уроци в интернет. Когато се подготвях за Световното репетирах по осем-девет часа на ден. Това първенство се провежда на три години в Берлин. Аз спечелих в голяма конкуренция – състезаваха се над сто участници от над седемдесет държави. Беше страхотно преживяване. Най-добрите в света, в момента, са френските и българските бийтбоксъри. Може би влияе езикът, на който се изпълнява. Задължително е всеки да има свой стил в бийтбокса. Изгражда се след втората година от заниманията. В тези среди се знае стилът на всеки известен бийтбоксър, а имитациите са нежелателни. Моят е свързан с оперното пеене, което уча в музикално училище, първо в Плевен, а сега в София. Аз съм спинтов сопран. Подготвям се да кандидатствам в Академията с оперно пеене. Но ще продължавам и с бийтбокса, разбира се. Съчетавам ги, надявам се да успея и с двете. Предстои ми да бъда в журито на следващия Световен бийтбокс шампионат в Берлин.

Дебютната песен на Адриана Николова-Печенката, „Този бийт”, е чист бийтбокс – в нея не са използвани никакви инструменти. Всички звуци изпълнявам сама с помощта на луп стейшън – машина, която записва моя бийт. Мога да наслагвам безброй звуци и по този начин създавам музика – каза тя. Певицата работи по нови песни. Отскоро в България има и Бийтбокс асоциация. Неин създател е Skiller. Това е още една стъпка по пътя на развитието на това изкуство. Двамата ще се опитваме да го популяризираме. Скоро ще заработи и школа по бийтбокс – разказва Адриана.

„Бързата уста на Изтока” – така наричат българина Александър Деянов-Skiller. Той е сред първите, които внасят изкуството на бийтбокса у нас. В биографията си има престижната награда „ИКАР” за най-добро музикално изпълнение. Тя му бе присъдена от Съюза на българските артисти за авторския проект „Ноктюрно – от прахта до сиянието”. Skiller е бийтбокс шампионът на България за 2007 г. Той печели публиката и журито на Световния бийтбокс шампионат в Берлин тази година с чистите си звуци, бързина, добра техника и устойчива психика на сцената. Едно от основните му изпълнения е представянето на характерен български неравноделен ритъм – 9/8. Това е втората световна шампионска титла по бийтбокс за Skiller, след като през 2011-а спечели първенството в Базел, Швейцария. Българинът се изявява на сцените в цяла Европа, Япония, Русия… Партнира си със световни имена на бийтбокса.

Тази есен за първи път София бе домакин на големия европейски финал по бийтбокс. Победител стана Кристиян Попов-Спрайта, който ще представи страната ни на Световното първенство по бийтбокс в Берлин.
По публикацията работи: Елена Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15
Пламен Бейков

Концерт “Борис Христов – Посланик на българската песен” в Първо студио на БНР

“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..

публикувано на 04.11.24 в 06:00