Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богоявление – любимият зимен празник на българите

Снимка: архив
След веселието около Нова година идва ред на един от най-почитаните християнски празници в България - Богоявление. Народът ни нарича този светъл зимен празник Йордановден. Той символизира кръщението на Иисус Христос във водите на река Йордан. Затова в деня преди него, на 5-и януари и на самото Богоявление, на 6-и, се извършва т. нар. Велик или Йордански водосвет. Водата се освещава чрез потапяне на кръста, символ на победата на Иисус Христос над смъртта. Тайнството се извършва в средата на православния храм от свещениците, които четат специална молитва, на която присъстват и вярващите. След Великия водосвет се освещават и военните части, и техните бойни знамена. За първи път това е направено през 917 г. преди битката при Ахелой, където българският цар Симеон Велики разбива византийските войски. След Освобождението на България от османско иго в 1878 г. традицията продължава до 1946 г. От 1993-та, няколко години след началото на демократичните промени, тя отново е възобновена. Ритуалът се провежда всяка година на площада пред Паметника на незнайния войн в София.

Вярващите се отнасят с голямо благоговение към светата богоявленска вода. В християнската традиция именно тя е една от най-силните, най-мощните оръжия в борбата със силите на злото. Затова след празника всеки християнин отнася в дома си шишенце със светена йорданска вода и го освещава с нея. Според народните вярвания в нощта срещу празника водата спира своя ход, за да се пречисти и придобие могъща целителна сила. Затова тя се дава и на болни и немощни хора като лек. Поверието гласи още, че в нощта срещу Богоявление небето се отваря и Господ чува молитвите на всеки, който види това чудо. В цяла България празникът се отбелязва с голяма тържественост във всички храмове. След литургия свещеникът повежда енорията си към близкия извор или водоем, освещава го и хвърля в него кръста. Независимо от ниските температури, мъже и момчета се надпреварват за неговото изваждане. Съществува поверие, че ако кръстът замръзне във водата, годината ще бъде добра и плодородна, а християните ще бъдат здрави. Кръстът е знамето на православната църква и когато се потопи във водата, се вярва, че по този начин тя се освещава. Тайнството се извършва със специална молитва, затова на Богоявление чрез потапянето на кръста във водоемите се освещават всички води по земята.
По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Победата в Сръбско-българската война е дело само на Българската армия

„Днес отбелязваме една годишнина: 139 години от Сръбско-българската война и победата на младата Българска армия. Както Съединението е само българско дело, така и победата в тази война е победа само на Българската армия“. Това каза пред журналисти..

публикувано на 07.11.24 в 16:28

Седмица на православната книга се провежда във Варна

Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга . Тя се провежда до 10 ноември в храм "Св. Прокопий Варненски", като срещите са всяка вечер от 17 часа...

публикувано на 07.11.24 в 11:08

Бакаджишкият манастир пази ценни реликви от Освобожението на България

Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..

публикувано на 03.11.24 в 08:05