В началото на януари в зала „България” в столицата, Софийска филхармония изнесе първия концерт за 2013 година. За своята дългогодишна история съставът има богата творческа биография, изпълнена с творби на най-ярките български и чужди творци. Солисти и диригенти от световната класическа сцена са гостували на Софийска филхармония. Сред тях е кореецът Йонг Чил Лий – постоянен гост-диригент на състава. Той изгражда нов стил в симфоничната музика, съчетаващ изтока със западноевропейския тип музикален изказ. Това го прави един от най-интересните съвременни артисти на Азия. Сцената на зала България събра трима творци от различни страни, повлияни от любовта към музиката. Солисти на този концерт бяха Такаши Шимицу от Япония – цигулка и Александър Князев от Русия – виолончело. Двамата музиканти изпълниха Концерт за цигулка, виолончело и оркестър, опус 102 от Йоханес Брамс. Филхармоничният оркестър допълни програмата на вечерта със Симфония № 9 „Из Новия свят” от Антони Дворжак. Цигуларят Такаши Шимицу не за първи път гостува у нас. През 2011 г. солира на симфоничния оркестър на Пловдивска опера. Александър Князев също е добре познат на българската публика. През 1978 г. свири в Русе, а през 2009 г. той концертира с известната българска пианистка Пламена Мангова, отново в същия град.
***
© Снимка: Съюз на българските композитори
Акцентът на сезон 2012/2013 на Софийската опера е отбелязването на сто години от рождението на композитора Парашкев Хаджиев. Под палката на диригента Борис Спасов бе поставена детската опера „Златната ябълка”. Премиерата й отбеляза началото на сезона. „Златната ябълка” бе и първият спектакъл на трупата за 2013 година. Подробности научаваме от Борис Спасов: Това е първото по-мащабно произведение на Парашкев Хаджиев за деца. Освен с творбите си в камерно-симфоничния и оперен жанр, той е известен с детското си творчество. През 1935 г. основава групата „Детска радост” и е като баща на детската редакция на БНР. За тази формация той композира много песни. По това време пише и „Счупената чаша” – оперета за деца. „Златната ябълка” се появява в един наистина златен период за композитора. В началото на 70-те години, с това произведение той установява един нов стил с по-сложна вече хармония. Операта е поставена веднага след като е написана през 1971 г. в Софийската опера. В нея участват най-бележитите български гласове за времето си. Сега, четиридесет години по-късно, „Златната ябълка” също е актуална. В Софийската опера има добра детска музикално-възпитателна програма. Представяме десетки спектакли за деца, повечето са на малка сцена. Със „Златната ябълка” ги каним вече на голямата, за да видят музикантите в оркестрината, как се вдига завесата… Така те се чувстват вече пораснали. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева. Солисти в „Златната ябълка” са изявени български оперни изпълнители като Цветан Цветков, Надя Колева, Красимир Динев и други.
***
Пренасяме се в град Габрово. На 14 януари пианистката Фуджико Хеминг изнесе концерт там. Тя е eдна от най-успешните съвременни представители на японското клавирно изкуство. Гостува в страната по покана на известния наш цигулар Васко Василев. За първи път двамата музицират заедно на българска сцена. Концертът бе част от турнето им, което включва още София, Пловдив и Плевен. Програмата им включва от Й.С. Бах, Л. В. Бетховен, Й. Брамс, Ф. Лист, С. Рахманинов.
***
„Национален музикален театър Стефан Македонски” ще представи също през януари концерта „Майсторът на чардаша”. Той е посветен на 130-годишнината от рождението на Имре Калман. Унгарският композитор е един от най-популярните композитори в оперетния жанр. Сред световноизвестните му произведения, изпълнявани многократно в България, са „Графиня Марица” и „Баядерка”. В оперетата „Царицата на Чардаша”, поставена на сцената на софийския музикален театър, участват солисти от трупата, сред които Марчо Апостолов и Еделина Кънева. Режисьор на спектакъла е Юлия Маринова.
***
© Снимка: архив
През същия месец Симфоничният оркестър на БНР ще зарадва своите почитатели с първия си концерт за тази година. „Реквием” от Джузепе Верди е произведението, което ще дирижира Владимир Гяуров. На сцената в зала „България” ще се качат смесеният хор на БНР и солистите Иван Момиров, Деян Вачков, Гергана Русекова и Олга Михайлова-Динова.
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са зрителите, които ще видят легендата на българската поп музика на живо в залата, а още много пъти по..
В най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..
Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде..