Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симо Лазаров – създател на електронната музика в България


© Снимка: архив

На девети март Симо Лазаров навършва 65 години. Професионалният му живот е отдаден на една кауза – електронна и компютърна музика. В края на 60-те завършва висшето си музикално образование в Прага. Завръщайки се у нас, продължава обучението си в Технически университет в София, като пише дипломна работа на тема „Многогласен електроорган в транзисторно изпълнение”. Оттук нататък се посвещава на синтеза между музика и съвременни електронни технологии. С времето продължава да се развива в тази област, посещава и провежда специализирани курсове във Франция и САЩ. Важен етап и начало на професионалната си кариера Симо Лазаров поставя в БНР (1973 -1999 г.). Там той създава студио за електронна музика като става и негов директор. Ето какво споделя композиторът за този период: Българското национално радио преди много години направи конкурс за тон инженер. Аз се явих и това бе професионалният ми старт в тази област. Тогава ръководството на медията прояви далновидност като създаде студио за електронна музика. Бях голям ентусиаст и във времето развих това съчетание – между музиката и техниката. Така се стигна до изграждане на една традиция в този жанр, непознат за тогавашното време.

Симо Лазаров композира като обича да експериментира с нови тембри. Освен електронна и компютърна, той пише музика и за други жанрове: Аз имам сравнително малко театрални постановки като автор. Повече съм писал музика за документални и научнопопулярни филми. Това е друго предизвикателство, тъй като един саундтрак дава съвсем други възможности. Лентата носи различна звукова картина и съответно ни препраща в илюстративни измерения, подплатени от сюжет. Затова се изисква и по-различна нагласа.

За периода 1974-2008 г. Симо Лазаров е написал музика за около осемдесет документални и пет игрални филма, и за повече от сто радиотелевизионни и театрални постановки. Има изнесени до момента над 1300 концерта по целия свят. „Бащата” на електронната музика у нас и до днес продължава интензивно да твори. За новите си планове той споделя: Работя в момента върху един нов мултимедиен спектакъл по музика на Густав Холст – „Планетите”. Аз го правя в нов, много интересен аранжимент. Той е писал музиката за симфоничен оркестър, а аз трябва да я адаптирам за електроника. Оригиналът звучи съвременно и то при положение, че е писана през 1916 г. Така че, това за мен е поредното предизвикателство. Обичам да експериментирам с пълна комбинация от звуци, като имам и идея за планетите. Чрез звукова картина се описват седем планети, но впоследствие се открива Плутон, а аз добавям и Земята. Тук става дума по-скоро за съавторство, защото тембрите които използвам описват адекватно за времето си същността на планетите.

За повече от тридесет години Симо Лазаров има издадени девет дългосвирещи плочи, шестнадесет CD албума и над двадесет касетъчни албума. През 2004 г. БНР и музикална къща „Synthi Music Proction-Tel Aviv” излизат на музикалния пазар с „Антология Симо Лазаров” от тридесет компакт диска. В същия този период (1973-2008 г.) той участва във фестивали и конкурси на електронната и компютърна музика в повече от двадесет страни в Европа и САЩ. Основател е и на международен форум „Компютърен свят на музиката” (1999 г.), като по време на неговото провеждане се прави връзка в реално време между Атланта (САЩ), Тел Авив (Израел) и България. Композиторът отделя и необходимото време за преподавателска дейност, за да подготви млади хора. Той ги обучават на композиция, използвайки съвременни, технически прийоми.
По публикацията работи: Сибила Лилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Лепило за брада" – коледната песен, която се пее и през лятото

"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с които превъртаме стрелките на ежедневието си… Стефан Вълдобрев е известен с умението си да напипва..

публикувано на 26.12.24 в 12:05

Маргарита Хранова и Стефан Илчев с коледно послание в песен

Двама любими певци от различни поколения - Маргарита Хранова и Стефан Илчев - изпращат 2024 г. с нова съвместна песен, посветена на светлите рождественски празници. Звънките им гласове се преплитат в коледната песен, озаглавена "В тази свята..

публикувано на 26.12.24 в 10:15

"Коледен химн"

"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от Вокална група "Даймънт". Идеята хрумва на автора ѝ Рафи Жамакорцян още преди година, когато..

публикувано на 25.12.24 в 10:15