Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осемдесет години Академичен хор „Ангел Манолов”

Снимка: архив
Един от първите студентски хорове в България е основан през 1933 г. от големия български диригент Ангел Манолов, който е негов ръководител до смъртта си (1991 г.). Съставът започва историята си като мъжки хор, а по-късно прераства в смесен. За кратко време той става еталон за постиженията на българското хорово майсторство, а видният композитор Любомир Пипков го нарича „музикалната младост на нашия народ”. Понастоящем във формацията пеят 64 души, които прославят страната ни под опитната палка на диригента Дарена Попова:

Може би няма друг хоров състав в България с толкова интензивна концертна дейност и награди. Надявам се да съм допринесла с идването си за тази репутация. Вече петнадесета година ръководя състава. Всеки сезон участваме в минимум два фестивала или конкурса у нас и в чужбина, и задължително се връщаме с награди. През 2013-а ще отбележим 80-годишнината на Академичен хор „Ангел Манолов”. Честването е под патронажа на вицепрезидента на Републиката г-жа Маргарита Попова. Празничният концерт ще бъде в зала България в началото на юни в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици”.

Някои от колосите на оперното ни изкуство като Борис Христов, Анна Томова-Синтова и други започват певческата си кариера именно от Академичен хор „Ангел Манолов”. Напълно заслужено е прозвището на състава – „хор шампион”. Лауреат е на отличия от международни хорови конкурси и фестивали в почти всички европейски страни. Неколкократно печели награди от престижни форуми в испанските градове Кантонигрос и Торевиеха. В същия град през 2005 г. на 51-я Международен хоров конкурс Дарена Попова е удостоена с награда за най-добър диригент „Хосе Ходар”. Във визитната си картичка формацията има „Златна лира” от Съюза на танцовите и музикални дейци в България, както и огромен брой други постижения.

Репертоарът на Академичен хор „Ангел Манолов” се състои от европейски класически хорови произведения, както и от съвременни творби. Поради непрекъснатите си участия в конкурси, съставът разучава на сезон средно по 25 нови композиции. За нас е традиция да изпълняваме премиерно произведения от съвременни наши автори – казва Дарена Попова. За съжаление тази година няма да можем да участваме във фестивала „Нова българска музика”, тъй като графикът ни е твърде натоварен. В края на март заминаваме за международен хоров конкурс в Анталия. Гордеем се, че от всички десет състава, които ще участват, избраха нашия да пее на откриването. Ще изпълним с оркестър кантатата „Кармина Бурана” от Карл Орф. Освен нея подготвяме и допълнителна програма – бих казала, че работим на пълни обороти. В средата на април ще участваме в международния фестивал на студентските хорове в Благоевград. Заключителният концерт ще бъде в залата на Руския културен център. На 20 юли в състав от 24 души заминаваме за Еквадор – български хор никога не е посещавал тази далечна дестинация. Там ни поканиха за участие в международен фестивал. Ние сме единствените представители от европейска страна, всички останали хорове са от Южна и Северна Америка.
По публикацията работи: Моника Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Песните на Кичка Савова събират млади таланти на майсторски клас в Пловдив

На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..

публикувано на 07.11.24 в 10:50

В „Книга на песните на ЕС“ може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА.  Класацията е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки с ЕС, съобщиха организаторите от „Асоциация за..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45