Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осемдесет години Академичен хор „Ангел Манолов”

Снимка: архив
Един от първите студентски хорове в България е основан през 1933 г. от големия български диригент Ангел Манолов, който е негов ръководител до смъртта си (1991 г.). Съставът започва историята си като мъжки хор, а по-късно прераства в смесен. За кратко време той става еталон за постиженията на българското хорово майсторство, а видният композитор Любомир Пипков го нарича „музикалната младост на нашия народ”. Понастоящем във формацията пеят 64 души, които прославят страната ни под опитната палка на диригента Дарена Попова:

Може би няма друг хоров състав в България с толкова интензивна концертна дейност и награди. Надявам се да съм допринесла с идването си за тази репутация. Вече петнадесета година ръководя състава. Всеки сезон участваме в минимум два фестивала или конкурса у нас и в чужбина, и задължително се връщаме с награди. През 2013-а ще отбележим 80-годишнината на Академичен хор „Ангел Манолов”. Честването е под патронажа на вицепрезидента на Републиката г-жа Маргарита Попова. Празничният концерт ще бъде в зала България в началото на юни в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици”.

Някои от колосите на оперното ни изкуство като Борис Христов, Анна Томова-Синтова и други започват певческата си кариера именно от Академичен хор „Ангел Манолов”. Напълно заслужено е прозвището на състава – „хор шампион”. Лауреат е на отличия от международни хорови конкурси и фестивали в почти всички европейски страни. Неколкократно печели награди от престижни форуми в испанските градове Кантонигрос и Торевиеха. В същия град през 2005 г. на 51-я Международен хоров конкурс Дарена Попова е удостоена с награда за най-добър диригент „Хосе Ходар”. Във визитната си картичка формацията има „Златна лира” от Съюза на танцовите и музикални дейци в България, както и огромен брой други постижения.

Репертоарът на Академичен хор „Ангел Манолов” се състои от европейски класически хорови произведения, както и от съвременни творби. Поради непрекъснатите си участия в конкурси, съставът разучава на сезон средно по 25 нови композиции. За нас е традиция да изпълняваме премиерно произведения от съвременни наши автори – казва Дарена Попова. За съжаление тази година няма да можем да участваме във фестивала „Нова българска музика”, тъй като графикът ни е твърде натоварен. В края на март заминаваме за международен хоров конкурс в Анталия. Гордеем се, че от всички десет състава, които ще участват, избраха нашия да пее на откриването. Ще изпълним с оркестър кантатата „Кармина Бурана” от Карл Орф. Освен нея подготвяме и допълнителна програма – бих казала, че работим на пълни обороти. В средата на април ще участваме в международния фестивал на студентските хорове в Благоевград. Заключителният концерт ще бъде в залата на Руския културен център. На 20 юли в състав от 24 души заминаваме за Еквадор – български хор никога не е посещавал тази далечна дестинация. Там ни поканиха за участие в международен фестивал. Ние сме единствените представители от европейска страна, всички останали хорове са от Южна и Северна Америка.
По публикацията работи: Моника Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Произведения на Моцарт звучат за първи път у нас на Празник на духовната музика в Габрово

С концерт на смесения хор при софийския храм “Покров Богородичен” в габровската Художествена галерия "Христо Цокев" ще бъде закрит Празникът на духовната музика. Заедно с Габровския камерен оркестър хорът ще изпълни за първи път у нас три ранни..

публикувано на 13.10.24 в 07:00

"Да избягам" отваря вратата към новия албум на Михаела Маринова

Михаела Маринова, която е сред най-успешно реализиращите се млади български изпълнители, издаде нов албум. Тя представи колекцията от десет песни с турне в най-големите градове на България. Заглавието на албума "Черна пеперуда" говори за..

публикувано на 12.10.24 в 10:15
Кирил Маричков

България се сбогува с великия Кирил Маричков

Трагичната смърт на рок легендата Кирил Маричков, който загуби живота си при инцидент преди концерт във врачанското село Селановци, предизвика емоционалните коментари на стотици хиляди фенове, музиканти, общественици и политици. Отиде си “щурецът”..

публикувано на 12.10.24 в 09:36