През 2004 година археолозите д-р Георги Китов и Диана Димитрова откриват в могила край град Шипка богато погребение на тракийски владетел. Гробницата му е с внушителни размери и е сред най-добре запазените у нас. В нея са намерени изящно изработени златни и сребърни предмети, бронзова глава на владетеля, както и неговото въоръжение. Находката се превръща в археологическа сензация.
Особено ценни от гледна точка на историята са надписите, от които учените стигат до извода, че става дума за цар Севт III /330 – 300 г. преди новата ера/. Както посочва за Радио България известният траколог проф. Валерия Фол, периодът, в който управлява той, е началото на упадъка на одрисите – едно от най-могъщите тракийски племена. За Севт се знае, че е отблъснал успешно Лизимах, наследника на Александър Македонски в Тракия, че е построил град, в който са били почитани тракийските богове, и че е първият тракийски владетел, започнал да сече монети със своя образ.
Към времето на прочутия одриски цар ни връща изложба в Националния археологически музей. Тя се нарича „Мечът на Севт III”. Мечът, увенчан с глава на орлица, и великолепно орнаментираната му със златни мотиви ножница се показват след продължителна реставрация. Тя е извършена с финансовата помощ на УниКредит Булбанк.
© Снимка: Венета Павлова
© Снимка: Венета Павлова
В експозицията са представени и шлем с името на Севт, бронзовите му наколенници, златни апликации от въоръжението му и от сбруята на владетелския кон. Интересни са и железните плочки с изображения на свастики – древен слънчев символ. В доктрината на тракийските царе, особено на одрисите, владетелят е син на Великата богиня майка и на Сина Слънце. Навсякъде при Севт Трети виждаме слънчева символика – отбелязва проф. Фол.
Построеният от царя град Севтополис днес се намира на дъното на язовир Копринка. Той е бил столица на Одриското царство от 320 година преди новата ера. Неговите руини са открити при строителството на язовира през 1948 година и изследвани от археолози до 1954-та.
Древният град на Севт, а и могилата Голяма Косматка, в която е намерена гробницата на владетеля, са част от многобройните исторически паметници в Долината на тракийските царе. Стотици са проучените в нея досега надгробни могили. Сред тях е Казанлъшката гробница с великолепни стенописи, включена в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
"Днес отбелязваме една годишнина: 139 години от Сръбско-българската война и победата на младата Българска армия. Както Съединението е само българско дело, така и победата в тази война е победа само на Българската армия". Това каза пред журналисти..
Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга . Тя се провежда до 10 ноември в храм "Св. Прокопий Варненски", като срещите са всяка вечер от 17 часа...
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..