На 6 май, денят в който Българската православна църква почита свети Георги Победоносец – мъченик за християнската вяра загинал през 303 г. – Българската армия чества Денят на храбростта. Празникът е учреден още при нейното създаване с указ на княз Александър Батенберг от 1880 г. Датата е повод за възхвала на подвизите, извършени от българските военни на бойните полета, но и за състоянието на въоръжените сили.
Едновременно с Деня на храбростта е бил учреден и военен орден За храброст, с който през годините са отличени хиляди герои, посветили живота си на отбраната на родината и отстояването на интересите й със средствата на войната. Както много други неща в България, и Празникът на храбростта също е обект на исторически превратности. Учреден за прекланяне пред предците, защитавали правото на българския народ на национално самоопределение, обединение и развитие, в началото на комунистическото управление, през 1946 г. традицията да бъде честван е прекъсната, като от Ден на храбростта той става Ден на пастира.
Превратностите на историята често са временни, както става и с Празника на храбростта. През 1993 г., в началото на прехода към демократично управление, традицията за отбелязването му се възстановява в момент на коренни промени на реалности в България, които оставят своя отпечатък. Борбите за национално определение, както и войните, белязали историята на страната, вече са далечно минало. България е член на евроатлантическата общност, непосредствена военна заплаха за нея няма, а това предполага поддържане на скромна армия със задачи, които значително се различават от тези в миналото. Основен приоритет на въоръжените сили продължава да е защитата и суверенитета на републиката, но в контекста на една колективна система за сигурност, при която по силата на Северноатлантическия договор всяка заплаха към България е заплаха и за останалите й съюзници. Тази наднационална гаранция за сигурност има своята цена, която страната плаща чрез участие във военни мисии по света, давайки принос за отбраната и подкрепата на мира и сигурността в международен мащаб. Храбростта и военното достойнство, проявявани в битки за национално самоопределение и защита на родината, имат израз днес при реалности, в които приоритети са защитата на демократичните ценности по света и неутрализирането на международния тероризъм. Признание за проявлението им бе изразено неотдавна във връзка с 9-та годишнина от членството в НАТО. В тази връзка генералният секретар на НАТО приветства ролята на България за стабилността и сигурността на Балканите и участието й в мисиите в Афганистан.
Но Денят на храбростта е повод не само за отчитане на героизма и успехите на българските военни, а и за преглед на ролята и проблемите на въоръжените сили. При новите реалности ролята им в защитата на населението от бедствия и аварии е чувствително повишена. Това допринася за високата степен на обществено одобрение за армията, което традиционно е по-високо, отколкото одобрението за институции като парламента, правителството, съда, прокуратурата, та дори и Православната църква.
Връзка между армията и цивилното общество се вижда и в сходните последици на икономическата и финансова криза, които те понасят. Социалните тежнения в общество не са чужди и на армията, в чиито редици напоследък възникнаха опасения от отлив на кадри. Незначителният икономически ръст, препятстващ развитието на обществото, препятства и развитието на армията. При военен бюджет в размер на 1,5 процента от Брутния вътрешен продукт средствата за модернизиране и превъоръжаване са крайно недостатъчни и отиват основно за издръжка на персонала. Отрицателен ефект недостигът на средства има за всички родове войски, но най-вече за авиацията, която драматично се нуждае от обновяване на летателната техника.
Лишенията обаче са не само изпитание, а и предпоставка за укрепване на връзката между въоръжените сили и обществото. С това разбиране днес те работят заедно, с упоритост, умения и кураж, за едно по-добро общо бъдеще.
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
През нощта в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Сутрешните температури в повечето райони ще бъдат между 0° и 5°, в София – около 1°. В понеделник вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос Контрера. Призивът е по примера на бойкота на хранителните вериги в Хърватия, последвал и в други балкански..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..