Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикални фамилии – Райчеви

Фамилия Райчеви е популярна в музикантските среди с имената на Александър, Ромео и Виктор. Произхождат от род на прочути оратори, книжовници, но и автори на песни. Родителите им са били по професия шивачи, както и самодейни актьори. И тримата братя стават музиканти.

Александър Райчев завършва теория и композиция при проф. Панчо Владигеров в Музикалната академия. Специализира в Будапеща (в Музикалната академия „Ференц Лист”) при прочути музиканти като Золтан Кодай и диригента Янош Ференчик. Тук започва и първата си голяма вокално-симфонична творба „Той не умира”, по стихове на великия български революционер Христо Ботев. С нея Александър Райчев се утвърждава като симфоник и перспективен музикант с широко мащабно мислене. Следват две знакови за българското творчество произведения: Втора симфония „Новият Прометей” и великолепният балет „Хайдушка песен”. Написани с вдъхновение и майсторство, те притежават характерните за стила на Александър Райчев мелодика, драматургично мотивирана метро-ритмика, хармонично многообразие. Свързан дълбоко с историята, религията, духа и настоящето на своя народ, той създава произведения в най-различни жанрове: историческата опера „Хан Аспарух”, балетът „Изворът на Белоногата”, четири симфонии, увертюри… И още – първата българска радио-опера „Вашето присъствие”, детски оперети, много популярната Соната-поема за цигулка и пиано, хорови песни, кантати. В последното десетилетие от живота си Райчев пише няколко църковни опуса като Православна традиционна литургия „Златоустова”, Симфония № 6 „Литургична” и др. Активен, динамичен, емоционален, високо ерудиран и компетентен, композиторът се вписа в историята на българската култура, не само като един от най-изявените композитори, но и като педагог и обществен деятел. Години наред е бил председател на Съюза на българските композитори.

Най-големият брат на Александър Райчев – Ромео Райчев пръв се посвещава на музиката. Завършва Музикалната академия в София, после се изявява като певец-тенор, но впоследствие се отдава на дирижирането. В продължение на повече от четиридесет години Ромео Райчев е един от най-изявените български оперни диригенти. Работил е на Старозагорска оперна сцена и почти четвърт век – на Русенска. Реализирал е десетки опери от класиката и съвременността, включително от българската музика. На него принадлежат премиери на много наши опери и балети – от класиците до произведения на Александър Райчев, Парашкев Хаджиев, както и на Хренников, Шостакович, Хачатурян. Дългогодишната му работа като главен диригент на Русенската опера, извеждат театъра към художествени висоти, оценени и у нас, и в чужбина.

Виктор Райчев е средният брат, който в продължение на тридесет години е директор и главен диригент на Държавен музикален театър „Стефан Македонски”. Осъществил е музикалната реализация на десетки класически и съвременни български и чуждестранни оперети и мюзикъли. Фин музикант с усет към този вид музика, Виктор Райчев е инициирал много български творби в жанра. Сам е написал една от най-популярните и много изпълнявани български оперети „Младостта на Маестрото”, както и играните няколко сезона „Хъшове”, „Бал на жените”, „Срещи”. Автор е на естрадни песни, някои от които имат национални и международни награди.

Децата на Александър и Виктор Райчеви също са талантливи музиканти.

Александър Райчев-син е известен концертиращ пианист и композитор. Обича да изпълнява Моцарт, Рахманинов, Скрябин, Дебюси и творби от XX век. Живее в Германия и е космополит. Има награди от международни конкурси и музикални форуми. Често гастролира в родината си с рецитали и свири с големите български оркестри.

По публикацията работи: проф. Боянка Арнаудова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Лепило за брада" – коледната песен, която се пее и през лятото

"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с които превъртаме стрелките на ежедневието си… Стефан Вълдобрев е известен с умението си да напипва..

публикувано на 26.12.24 в 12:05

Маргарита Хранова и Стефан Илчев с коледно послание в песен

Двама любими певци от различни поколения - Маргарита Хранова и Стефан Илчев - изпращат 2024 г. с нова съвместна песен, посветена на светлите рождественски празници. Звънките им гласове се преплитат в коледната песен, озаглавена "В тази свята..

публикувано на 26.12.24 в 10:15

"Коледен химн"

"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от Вокална група "Даймънт". Идеята хрумва на автора ѝ Рафи Жамакорцян още преди година, когато..

публикувано на 25.12.24 в 10:15