Композитор, диригент, педагог, главен художествен ръководител на ансамбъл „Пирин” /1956-2005/, общественик, родолюбец, влюбен в работата си човек, приятел – всичко това бе музикантът Кирил Стефанов, чиято 80-годишнина ще бъде отбелязана с тържествен концерт в НДК на 14 май. Събитието под патронажа на Росен Плевнелиев, президент на България, организира ансамбъл „Пирин” в сътрудничество с гост-изпълнители от катедра „Хореография” към Югозападния университет и детско-юношеския фолклорен ансамбъл „Пиринска китка” от Благоевград. Участват още възпитаници на двете фолклорни училища в Котел и Широка Лъка, Националното училище за танцово изкуство и Академията за музикално- танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Спектакълът представя творчеството на Кирил Стефанов, аплодирано навсякъде по света в повече от 6000 концерта на престижни сцени в Ню Йорк, Милано, Москва, Париж, Амстердам и др. Информира ни Йоланта Лазарова, диригент на женския хор на ансамбъл „Пирин”, която работи десет години в творческо сътрудничество с маестро Кирил Стефанов:
С огромно вълнение, уважение, възхищение винаги си спомням за проф. Кирил Стефанов. Той е един от колосите не само във фолклорното изкуство, фигура, която в общественото съзнание ще остане завинаги с делата си. С него започнах да работя в края на 1995 година. Тогава професорът постъпи деликатно с мен – остави ме да преценя дали ще мога да работя в сферата на фолклора. Даде ми време да разбера какво е великолепната творческа машина на ансамбъл „Пирин” и колко прекрасен е хорът! Четири месеца след постъпването ми излязох на сцената като диригент. Хоровият състав е любимото „дете” на проф. Стефанов и беше огромна чест и отговорност да застана пред този състав. Задачите се усложняваха с времето, станахме редовни участници в прегледа „Нова българска музика”, в годишнините на хоровия съюз, на съюза на музикалните дейци. Заредиха се много турнета на ансамбъла – пяхме в екзотична Япония, Израел, срещнахме се с безкрайно топлата публика на Русия, гостувахме в цяла Европа… Това са много пътувания, в които хората се сближават. Проф. Кирил Стефанов беше изключителен човек – от една страна фигура с достойнство и уважение навсякъде, всички врати бяха отворени за него, от друга – естествен и сърдечен човек, който се отзоваваше на проблемите на хората. Много са съвместните ни преживявания, представяйки световно признатото изкуство на ансамбъла. Един от милите ми спомени е и великолепната рокля за дирижиране – подарък от проф. Стефанов. Много доверие, грижа, уважение и приятелство съм получила от него. Надявам се да съм му отвърнала със същото. Старая се да запазя висотата на хора на „Пирин” на страхотното ниво, на което беше. И днес той има огромен акапелен репертоар, запазен е като състав, а жените, които пеят в него са ведри и музикални.
Кирил Стефанов е роден на 28 март 1933 година в Благоевград. Любовта му към музиката идва от семейството – свири на цигулка и слуша песните на своята майка, народна певица. Завършва музикалната академия в класа по дирижиране на проф. Георги Димитров. От 1956 година свързва съдбата си с ансамбъл „Пирин” и остава с него до кончината си през 2005 година. Претворявайки автентичните фолклорни образци в сценично изкуство, той постигна изключителни успехи с „Пирин”, наречен от американската преса „кралят на ансамблите”. Творчеството му надхвърля 700 творби, от големите сюити върху народни мотиви за хор, оркестър и танцов състав до самостоятелни пиеси за оркестър и хор, обработки на народни песни за солисти и оркестър, музика към театрални постановки и др.
Наред с работата си в ансамбъла, Кирил Стефанов беше активен общественик и е заемал отговорни постове – главен директор на София-концерт, директор на Центъра за художествена самодейност, председател на борда на директорите на музикално-издателския комплекс „Балкантон” и др. За заслугите си като ръководител и творец е отличаван със „Златна плоча” от „Балкантон”, „Кристална лира” от Съюза на българските музикални и танцови дейци, орден „Стара планина”…
„Специалист по фолклор, Кирил Стефанов води ансамбъла си напред с респекта на своите професионални качества и с непрекъснато творческо горене. Той претворява уникалния фолклор на своя народ, вдъхвайки му втори живот.” – пише вестник „Гран Казино”, Швейцария.
Ансамбъл „Пирин” е лауреат на световни награди като „Златната плоча” на град Нешвил /1982/, наградата „Грами” /1990/ за участие във втория албум „Мистерия на българските гласове” на Марсел Селие, награди от международните фестивали в Картаген /1965/, Тирана /2003/ и още много др.
„Може ли едно двучасово представление да покаже музиката, фолклора, историята на една страна, чиято култура намира корените си на повече от четири хилядолетия, а като държава съществува 13 века? България прави това чрез изключителния ансамбъл „Пирин”! – четем в американската преса. “Възхитително! Фойерверк от емоции и жестове! Най-вълнуващата музика, чута в Ланголен през последните години, беше поднесена от българите” – пише английският „Дейли поуст”. И още: „феерия на фолклорното изкуство”, „спектакъл, който не се забравя”, „покоряващо изкуство”, „свежо и живо, оригинално и съвременно”... Тези възторжени отзиви предизвикват танцови сюити като „На мегдана”, създадена от Кирил Стефанов. В нея блестящо се представят всички състави на ансамбъла – хор, оркестър и танцьори.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..