Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„България днес” и „Как живеем”

„Оставка” и „Мафия” – това са възгласите, които вече втора седмица най-често отекват из България. Протестиращите са много и са всеки ден по площадите. Те нямат говорители или лидери, нямат обща политическа платформа, организират се не от партийни централи, а чрез интернет. И са излезли на протест не защото са безработни или не могат да си платят сметките. А за да защитят правото си да живеят в една по-демократична правова държава. В предаването „България днес” с водеща Стела Меламед в рубриката „Акцент от деня” Венета Николова дава думата на протестиращите в репортажа си.

Какви са вероятните сценарии за излизане от политическата криза? Въпросът търси отговор в публичното пространство дни наред, като предложения валят както от политици, политолози, анализатори и социолози, така и от протестиращите граждани, блогъри, социалните мрежи. Експертът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов представя четирите възможни според него сценария за излизане от политическата криза.

На 21 юни в двора на Националната художествена академия бе открито 5-то издание на Sofia Design Week. Част от международния фестивал е и изложбата посветена на 50-годишната история на българския индустриален дизайн. Нейната цел е да обобщи по-цялостна обществена представа как се е развил и докъде е стигнал българският дизайн и какви са чертите на собствената му идентичност. Подробности по темата предлага днешното издание на рубриката „Избрахме за вас” с водеща Татяна Илиева.

Социалното напрежение в България, породено от ниските доходи и безработицата, прерасна в недоволство от олигархичния модел на управление на икономиката и липсата на морал в поведението на голяма част от политическите партии на прехода. Боксуващата икономика плюс смазващото влияние на световната финансова и икономическа криза през последните четири години остави на улицата над 400 хиляди души, а безработицата надмина 12 процента. Дори сезонната заетост не може да снижи кой знае колко ръста й. Статистиката сочи, че 57 процента от българите без работа са с начално или по-ниско образование, а около 29 на сто с основно образование. На тази тема се спираме в предаването „Как живеем” с водеща Светломира Иванова. Любопитна информация можете да намерите и в нашия традиционен „Калейдоскоп”.

Пишете за всичко, което ви интересува, на e-mail den@bnr.bg. Коментарите си за програмата на Радио България можете да споделите и във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Очакваната имиграция на българи и румънци в Германия е обект на популизъм

Агенцията по труда в Германия обвини политиците в популизъм и излишно драматизиране на проблема с очакваната имиграция на българи и румънци в страната. Всеки втори от имигрантите от тези две държави е с много добро образование, посочиха експертите. Към това..

публикувано на 09.01.14 в 13:49

Кабинетът на Пламен Орешарски се оказа първият без агенти на държавна сигурност

Комисията по разкриване на тайните досиета на бившата държавна сигурност в България обяви, че проверката на действашното правителство на Пламен Орешарски, обхванала премиера, вицепремиерите, министрите и заместник министрите, е приключила без установяване на..

публикувано на 09.01.14 в 12:25

Драгомир Стойнев: Фирмите получиха 542 милиона лева ДДС

През декември миналата година бизнесът е внесъл рекорден размер данъци, приходите са над очакваното, а това показва, че България тръгна по пътя на икономическия растеж. Това заяви на пресконференция министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев...

публикувано на 09.01.14 в 10:56