Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Известни български музиканти пристигнаха специално от чужбина за участие в Софийски музикални седмици – 2013

Дни преди концерта си в София, световноизвестното сопрано Александрина Пендачанска и пианистът Семьон Скигин имаха среща с публиката и в Пловдив.
Снимка: архив
Международният фестивал Софийски музикални седмици е към своя край. Поредното му 44-то издание предложи наистина богата и интересна програма. Една от постоянните линии в нея е представянето на български музиканти, които имат успешна кариера в чужбина.

На 7 юни световноизвестното сопрано Александрина Пендачанска изнесе камерен концерт заедно с проф. Семьон Скигин – руски пианист, който живее и работи в Берлин. Дни преди изявата в София, артистите имаха среща с публиката в Пловдив. “За мен това е сбъдната мечта”– сподели певицата преди концерта. Тя разказа как преди време чула записи на песни от Глинка в акомпанимент на руския си колега и решила непременно да направи проект с него. Резултатът е прекрасна програма с произведения от руски и френски композитори. “Мадагаскарските песни” от Морис Равел, които чу публиката в НДК, за Александрина са свързани с началото на нейната кариера, както и със спомените за най-близките й хора. Цикълът от песни е бил в репертоара на нейната майка – голямата оперна певица Валери Попова. А преди 24 години, в същата зала, още на тийнейджърска възраст, изпълнителката е представила “Мадагаскарски песни” с виолончелиста Бончо Бонев (нейния дядо) и флейтиста Христо Христов. Третият участник в състава отпреди десетилетия беше сред публиката - пианистката Антонина Бонева, известен преподавател по пиано и леля на Александрина. След произведенията на Глинка и Рахманинов, прозвучаха няколко песни от Габриел Форе, а за бис - “Бре, Стояне” от Парашкев Хаджиев и “Нани ми, нани, Дамянчо” от Любомир Пипков.

© Снимка: архив

Пламена Мангова

Традиционните участия на Пламена Мангова в Софийски музикални седмици винаги носят приятни изненади. Българската пианистка, която преди няколко години спечели втора награда на престижния конкурс “Кралица Елизабет” в Брюксел, концертира изключително активно. Само през сезона 2012-2013 година е свирила с някои от най-престижните оркестри в света – Филхармоничния оркестър на Френското радио и Националния оркестър на Франция, Руската филхармония, Симфоничния оркестър на Испанското радио и телевизия и др. Участвала е във фестивали в Токио, Нант. На сцената на Софийски музикални седмици (1 юни), заедно с Камерния ансамбъл “Софийски солисти”, диригент Пламен Джуров, известната ни сънародничка изпълни Концерт за пиано и струнен оркестър. Чухме и Марияна Панова в цикъла “Илюминации за висок глас и струнни” от Бенджамин Бритън. Носител на престижни награди, певицата гастролира в Италия, Франция, Испания, САЩ, а също и във Франция, където живее от 2003 г.
Изявите на двете солистки бяха част от великолепно подбрана програма, в която прозвучаха още две произведения – Прелюд и Скерцо от Дмитрий Шостакович и Концерт в Ре за струнен оркестър от Игор Стравински. За съжаление, не разполагаме със запис от събитието. Но в един от звуковите файлове можете да чуете вдъхновеното изпълнение на Клавирно трио №4 “Думки” в ми минор на Антонин Дворжак. Свирят известни имена от световните сцени – Наталия Пришепенко – цигулка, Себастиян Клингер – виолончело и Пламена Мангова – пиано.

© Снимка: Албена Безовска

Сузана Клинчарова

Преподавател в Консерваторията в Париж, изпълнител от световна класа, Сузана Клинчарова концертира и ръководи майсторски класове по цял свят. Живее във френската столица и Ню Йорк. В Софийски музикални седмици (на 4 юни) арфистката представи произведения от Дебюси и Равел, заедно със световноизвестния флейтист Андраш Адорян и Огнян Константинов – виола. За изпълнението на квинтет от Албер Русел към тях се присъединиха Стоимен Пеев – цигулка и Христо Танев – виолончело.

Иво Калчев
“Покана за танц” – така бяха озаглавили своята програма пианистите Елена Дикова и Иво Калчев (8 юни). Прозвучаха произведения от Аарон Копланд, Дейв Брубек, Астор Пиацола, Йовчо Крушев, Красимир Тасков и др. Изпълнител и педагог, проф. Иво Калчев от десетилетия живее в САЩ. Дългогодишен преподавател в Католическия университет, в момента той ръководи клавирната катедра. Основател и директор е на Международния клавирен фестивал във Вашингтон.
В афиша на Софийски музикални седмици са още много български музиканти, намерили поле за изява на своя талант извън родината. Пианистката Павлина Доковска, ръководител на департамента по пиано в Mannes School of Music, САЩ, Грациела Вълчева и Венециела Найденова от Швейцария, млади музиканти, които в момента продължават образованието си в елитни учебни заведения в Европа. На 25 юни предстои концертът на проф. Стефан Попов – известен виолончелист и дългогодишен преподавател в Guildhall School of Music and Drama в Лондон.

Фестивалът ще завърши на 27 юни с още едно дългоочаквано събитие – премиера на Балетно студио “Арабеск”. “Възход и крах на любовта” е по музика и постановка на Бойко Богданов, хореография – Мила Искренова, сценография – Цвета Богданова. Записът на музиката е осъществен от СО на БНР, диригент Георги Димитров.
По публикацията работи: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15