© Снимка: Венета Павлова
© Снимка: Венета Павлова
В изложбата можем да видим спиращи дъха гледки от българската природа – величествени планини и яркосини езера, причудливите грамади на Белоградчишките скали и Побитите камъни, крайморски пейзаж с фар… Хилядолетното историческо и културно богатство на страната ни също е представено: с Панагюрското златно съкровище, с внушителния Мадарски конник, с фрески от ХIII век в Боянската църква. Последните два паметника са включени в листата на ЮНЕСКО на световното културно наследство. Старинните къщи на град Пловдив пък покоряват с колорита и изяществото си. Портрети на двама прочути възрожденци – художника Захарий Зограф и архитекта Колю Фичето, допълват темата.
© Снимка: Венета Павлова
Очевидно е пристрастието на авторите на експозицията и към съвременната ни култура. Тя е представена от фотоси на творци като оперните гласове Никола Гюзелев и Александрина Пендачанска, като актьора Константин Коцев. Известни български спортисти също са сред героите на проекта: Илиана Раева – състезател по художествена гимнастика и треньор, каратистът Валери Димитров… На един от постерите четем, че само една жена-състезател на висок скок в света досега е прескочила 209 см. Става дума, разбира се, за Стефка Костадинова. Друг постер ни показва гимнастически халки и надпис „Истинският властелин на пръстените”. Веднага се сещаме за Йордан Йовчев – първия гимнастик в света, участвал в шест олимпиади.
© Снимка: Венета Павлова
Някои от фотосите са от семейни архиви, други са дело на майстора на обектива Симон Варсано. В надписите върху постерите откриваме и чувство за хумор, каламбури – например за националното ни питие ракия.
© Снимка: Венета Павлова
Аз ненавиждам черногледството – казва Николай Тонков. – Нашата цел беше България да се покаже в много позитивна светлина. Всъщност, всякакви предубеждения към нея могат да бъдат опровергани.
След изложбата младият дизайнер ще се върне в Германия. Дали от чужбина страната ни изглежда по-красива и вълнуваща? Може би да. Но аз съм и тук, и там. С България имам топла връзка навсякъде и няма значение къде съм – обобщава той.
Повече информация можете да намерите на www.like-bulgaria.com.
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се..