Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татковци в майчинство

Снимка: БГНЕС
Българските мъже нямат нищо против да си останат вкъщи, за да поемат една типична в представите ни женска роля – тази на майката, на къщовницата, на домакинята. Според статистика от 2009 г. броят на мъжете у нас, излезли в отпуск по бащинство, е набъбнал с цели 25 на сто. За разлика от бащите си, младите българи имат далеч по-разкрепостени представи за своята роля в семейството. Така в обществото се налага присъствието на едно ново поколение татковци, което никак не се притеснява да покаже по-нежната и грижовна страна на характера си.

Проведено неотдавна изследване сочи, че у нас все повече татковци определят бащинството като едно от най-големите постижения в живота си. Освен това, младите българи започват да осъзнават, че да си добър баща и съпруг, означава не само да носиш пари вкъщи, но и да прекарваш повече време с домочадието, да участваш активно в домакинската работа, а защо не и да се посветиш изцяло на семейството? Така мнозина пред професионалната реализация и растежа в кариерата избират да си останат вкъщи, за да гледат децата. А по всичко личи, че българският баща възприема много сериозно ролята си на възпитател и къщовник. Въпроси като „На колко часа да храня петмесечния ми син?” или „Трябва ли да добавям захар във водата му?” се срещат често по мъжките форуми. И ако допреди десетилетия гледката на млад баща, бутащ бебешка количка, можеше да предизвика ехидни усмивки и намеци, че е „под чехъл на жената и тъщата”, ситуацията вече е доста променена.

В наши дни младите татковци гордо се пъчат с отрочетата си по паркове и детски площадки, а мнозина не се срамуват да пазаруват, да готвят, да сменят памперси, да перат, да гладят, да простират ританки на балкона и прочие типично женски занимания. На път ли е българският мъж да изгуби осанката си на „мачо”, с която толкова се гордее? Така, както жените са призвани да бъдат майки, мъжете могат да бъдат чудесни бащи и да се наслаждават на бащинството си, без това да ги прави по-малко мъже! – категоричен е Ангел Зафиров, главен редактор на сайта bgtatko.

А иначе причините мъжете у нас все по-често да поемат главната роля в отглеждането на децата, са предимно финансови. Например ако майката има добра и високоплатена работа, съвсем логично е тя да бърза да се върне на работното си място след раждане и да отстъпи семейните задължения на бащата, който е с по-ниска заплата или пък е безработен.

Според българското законодателство, таткото има право на платен отпуск, за да остане край бебешкото креватче през първите петнадесет дни от раждането на детето. След като то стане на шест месеца, щастливият баща може да поеме изцяло грижата за бебето вместо жена си до навършването му на една годинка. Независимо кой от двамата се нагърбва с това задължение, размерът на обезщетението възлиза на деветдесет процента от средния доход, върху който се е осигурявал в последните 24 месеца. Също така мъжете имат право на отпуск по бащинство, срещу 240 лв. месечно обезщетение, за отглеждане на вече поотрасналото дете до навършването му на две години. Близо 22 хиляди обезщетения на бащи е изплатил НОИ през изминалата година. Отвъд тази суха статистика обаче стоят самоотвержените грижи и любов на хиляди български мъже, посветили се на една благородна цел – да отгледаш и възпиташ дете. Ангел Зафиров – самият той грижовен и всеотдаен татко, казва:

Важното е не толкова дали мъжът сменя памперси и храни детето, а фактът, че постоянно общува с него, че участва в отглеждането и възпитанието му. Защото детето следва нашия пример, то гледа това, което правим, то не прави това, което му казваме да прави! Ако си винаги край него, ако се отнасяш с него спокойно и с любов, ако обичаш майка му и показваш тази любов, детето много бързо ще разбере, че това е нормалното отношение към нея и към останалите хора.

Психолозите смятат, че ролята на бащата е решаваща за психическото развитие на детето в един по-късен етап от развитието му при неговата самооценка и способност за вземане на решения. Да не говорим, че присъствието на татко вкъщи означава по-добра дисциплина, по-малко глезотии и капризи, но и повече игри, каране на колело, повече прекарано време заедно сред природата и в крайна сметка – повече внимание към детската душа, която копнее за любов и топли грижи!
По публикацията работи: Венета Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Редица населени места в страната са без електричество след обилния снеговалеж

Заради обилния снеговалеж от вчера без ток са жители на столичния квартал Драгалевци, вилните зони "Килиите", Симеоново-Драгалевци, "Ярема", както и селата Владая, Плана, Пасарел, Железница, Бистрица, намиращи се около София. Град Самоков и курортът..

публикувано на 26.12.24 в 12:41
Архивна снимка

Протестиращи излизат в подкрепа на "споделеното родителство"

В Деня на бащата фондация "Споделено родителство" организира протест за законови промени, които да гарантират децата на разделени родители да могат да бъдат отглеждани с грижите и на двамата си родители. Събитието ще премине под мотото "Не на родителското..

публикувано на 26.12.24 в 12:13

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 32

В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница с избрани репортажи от годината: Хореографът от Хага Естер Вилемс: "Душата на българина е..

публикувано на 26.12.24 в 12:00