Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава обезлюдяването на българските села

Снимка: архив
Населението в 1130 селища в България е между един човек и 49 човека, сочат данни на статистиката от края на миналата година. В близко бъдеще част от тях ще влязат в категорията на обезлюдените населени места, в които само вятърът свири своята странна и тъжна песен в комините на празните изоставени и рушащи се къщи.

Самотните домове, в чиито дворове буренакът е превзел почти всичко, представляват страшна картина. Животът, кипял някога там, е вече забравено минало. Към края на миналата година 172 са българските села без жители, които са заличени от картата на България. А броят им ще расте. При застаряващото население – (всеки пети жител на България е над 65 години или това прави 19,2 на сто от населението на страната) не буди учудване фактът, че за пръв път броят на селските жители е паднал под 2 милиона души (точната цифра е 1 млн. 976 хиляди души). Само през 2012 г. от картата „са изчезнали” 24 български села, което е трагично. Експерти от института за изследване на населението и човека при БАН смятат обаче, че обезлюдените български селища са много повече и цифрата им доближава 500. Областите с най-висока смъртност в страната са Видин, Монтана, Враца. Те се намират в най-слабо развития северозападен регион на страната и това дава основание да се смята, че скоро още селища в тях ще останат без хора. Много обезлюдени села и махали има в областите Велико Търново, Габрово, селища в Родопите и граничните райони. На границата с Гърция около Ивайловград се намират също няколко почти или напълно обезлюдени села. Старците са измрели, младите са потърсили препитание другаде. Христина Кюпекчиева е кметски наместник на две села в региона на Ивайловград – Долно Луково на границата между Гърция и България, и село Меден Бук. Тя разказва тъжната история за околни села, в полуразрушените къщи на които не правят гнезда дори птиците. Пътят е обраснал в бурени и отдавна по него не се чува шум от човешки стъпки, токът е прекъснат и великолепната природа малко по-малко заема мястото на хората. Засега Долно Луково „се държи”.

© Снимка: архив


Постоянните жители на селото ни са 80, казва тя. – Повечето са възрастни – 50, 60, 70 и повече години. Занимават се със земеделие, отглеждат предимно тютюн. Младите са по градовете или извън страната. Десетина души работят в Гърция, в Кипър. Някои се връщат, някои обаче си остават там. Имаме доста изоставени къщи, даже по-голямата част са такива, защото не се обитават. А къща като не се поддържа, се руши.

Христина Кюпекчиева с тъга разказва за съдбата на близки села. Например Горно Луково е само с двама жители, село Черна черква има само един жител, а в Жълти чал вече няма хора, посочва тя. В село Меден бук все още живеят 40 старци. Регионът започнал да се обезлюдява масово след промените към пазарна икономика, когато се закрили производства в малки цехове и младите тръгнали на гурбет из страната или в други държави.

То като няма в едно село училище, а и работа, тия младежи какво да правят, децата им къде да ходят на училище, казва кметската наместничка. – Най-близкото училище е в село Свирачи, на 6 километра от Ивайловград. А ние се намираме на 25 километра от града.И затова много семейства бяха принудени да напуснат селото и се заселиха в други селища на България. Природата ни е много красива, но след като няма препитание, естествено че младежта бяга. Връщат се тук за малко през отпуската, за да се порадват на планината, да ловят риба в Бяла река… Но ваканцията свършва бързо и тук отново оставаме само старците…

© Снимка: архив


Красивите планински върхове са отнели на жителите на селото възможността да имат връзка със света чрез интернет. Но пък ги закрилят от бури, от наводнения, защото Долно Луково е на високо. В празнични дни жителите на селото палят свещ в местната църквица, строена през 1806 г. и се молят за душите на умрелите и за по-добро бъдеще на живите. Докато по-добрите дни дойдат, ще продължават да живеят сред великолепната природа на този български край, който за съжаление младите, а и не само те, продължават да напускат.
По публикацията работи: Милка Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще купуваме оборудване за още два хеликоптера за гасене на пожари, реши Съветът по сигурността

Правителството работи за максимално съкращаване на сроковете за обезщетения за пострадалите при пожарите от последните дни в страната. Всички засегнати от огъня могат да получат от Агенция "Социално подпомагане" до 1578 лв. за спешни нужди. Това стана ясно..

публикувано на 19.07.24 в 19:41

През почивните дни ще превали, остава топло и горещо

В събота  до обяд ще е слънчево. След пладне ще се заоблачава и до полунощ на много места ще превали кратко, но интензивно с гръмотевици. На северозапад има опасност от градушки. Минималните температури ще са между 18° и 24°, в Русе 27°, в София 18°...

публикувано на 19.07.24 в 19:05

Испания изпраща два самолета в помощ на борбата с пожарите

По Механизма за гражданска защита на ЕС Испания е заявила, че ще изпрати два самолета, всеки с вместимост около 6 тона в помощ за борбата с пожарите у нас. Вероятно летателните машини ще могат да се включат в гасенето още в утрешния ден, съобщи министърът..

публикувано на 19.07.24 в 16:39