Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Миков се срещна с млади лидери от Югоизточна Европа и Черноморския регион

Гласът на гражданите трябва да се чува и не трябва да забравяме, че отговорността за решенията е на народните представители и на политическите сили, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков на среща с млади лидери, които са в България за участие в Международна програма за младежи от Югоизточна Европа и Черноморския регион. Председателят на парламента изрази мнение, че доверието в институциите е проблем не само у нас, но и в целия Европейски съюз. Той запозна младите хора с това, което Народното събрание прави, за да върне доверието в институцията - широко участие на гражданския сектор в работата на комисиите, пряко излъчване на заседанията им в Интернет и създаване на специална парламентарна комисия за работа с гражданското общество. Миков обясни, че предстои засилване на надзора и отчетността на независимите регулатори, чийто състав и членове се избират от парламента. Михаил Миков пожела успех на младите лидери в политическото им бъдеще и ги предупреди, че критичният поглед на гражданите неизменно ще бъде част от тяхното професионално ежедневие. Ани Кристя от Румънската социалдемократическа партия прояви интерес към инициативите на българския парламент за влизането на България в Шенген. Миков каза, че предстои създаване на съвместна група между българския и румънския парламент, а председател от българска страна ще бъде председателят на Комисията по вътрешна сигурност Атанас Мерджанов. Целта на съвместната група ще бъде "създаването на ниво на политически натиск за Шенген", както и да се покаже още едно ниво на сътрудничество между парламентите, поясни Михаил Миков. Трябва да сме наясно, че проблемът "Шенген" е общ на двете страни, а не както досега често е било, едната да твърди, че е по-добре от другата, а в крайна сметка и двете стоят извън Шенген, каза той. Миков определи като емоционално вчерашното изказване на френския министър на вътрешните работи Манюел Валс, в което е изразил резерви към скорошно присъединяване на България и Румъния към Шенген. Миков смята, че министър Валс, който е от левицата, "едно към едно копира практиките" от времето на десния Никола Саркози по отношение на ромската емиграция. Според Миков не е решение на проблема да се дават пари на ромите да се приберат по домовете си, а ако трябва, България и Румъния след това да им забранят свободното движение, нищо, че е висша европейска ценност. Програмата се осъществява за шеста поредна година. Сега в България гостуват представители нат Хърватия, Черна гора, Сърбия, Македония, Молдова, Украйна, Румъния, Босна и Херцеговина. Те ще се запознаят с българския опит, свързан с членството на страната ни в ЕС, с европейската интеграция и с политиката на добросъседство.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и Румъния договориха общи тържища за селскостопанска продукция край Дунав

Земеделските министерства на България и Румъния се договориха двете страни да изградят две общи борси за селскостопанска продукиця, разположени около мостовете над Дунав при градовете Русе и Гюргево и при Видин и Калафат. Идеята на проекта, финансиран по..

публикувано на 10.01.14 в 09:42

ОИСР и български ведомства дискутират интеграцията на бежанци

Представители на отдел "Международна миграция" на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ обсъждат в София с министерствата на вътрешните и на външните работи, на образованието, на здравеопазването и на труда, и на Агенцията..

публикувано на 10.01.14 в 09:23

Гърция ще съдейства на България при решаване на проблеми с имиграцията

България може да разчита на съветите и съдействието на Гърция по въпроса с имиграцията, ако има нужда, заяви на пресконференция в Атина гръцкият министър за обществения ред и за защита на гражданите Никос Дендиас. Той уточни, че българските и гръцките власти..

публикувано на 10.01.14 в 08:27