Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акценти от новия сезон на Софийската опера

Началото на новия сезон се поставя на 15 октомври с прочутата Вердиева „Аида”.
Снимка: www.operasofia.bg
Сезоните за състава на Софийската опера се смениха, но артистите не са имали дълга почивка. Ангажиментите им през лятото бяха свързани с турнета във Великобритания и Гърция. Те по традиция участваха и във фестивалите на открито: „Опера в парка” в столицата и „Сцена на вековете” във Велико Търново. А през месец септември, играха две оперни заглавия – „Бал с маски” и „Дон Карлос”.

Новият сезон започна с нов главен диригент на Софийската опера. Неговото име е вече познато на българската публика, защото под палката му се играха представленията от тетралогията на Вагнер – „Пръстенът на нибелунгите”. Това е била и атестация за германеца Ерих Вехтер, назначен на поста.

Колкото до програмата за 2013-2014 година – тя е в тон с кръглите годишнини на обичани композитори и родни изпълнители, прославили България по света. Разнообразните събития са привлекателни за меломаните, а специална програма е насочена към малките зрители, които операта грижливо отглежда и възпитава. Официално, началото се поставя на 15 октомври с прочутата Вердиева „Аида”.

„Откриваме сезона със съвместна продукция с театъра „Арена ди Верона” – първо подобно сътрудничество в историята на нашата опера – разказва директорът Пламен Карталов. – Постановката е на световноизвестния аржентински режисьор Уго де Ана, който е и сценограф и автор на костюмите. Новата визия и режисьорска концепция на спектакъла на „Аида” е „облечена” в декора на „Арена ди Верона”. Това заглавие, наред с премиерната постановка на „Травиата”, са включени в програмата „Viva Verdi”. С нея честваме 200 години от рождението на Джузепе Верди. А в навечерието на рождения му ден – 10 октомври, заедно с БАН нашият театър организира конференция. Акценти в новия ни сезон са още няколко премиери. Единствената опера на Бетовен – „Фиделио” ще бъде показана през месец декември. Постановката е на гост-режисьора от Германия – Ханц Фрай. През 2014 година ще представим спектакъла „Дъщерята на полка” от Доницети – заглавие от жанра комична опера”.

От години българско заглавие на млад композитор не е поставяно в Софийската опера, затова с интерес очакваме премиерата на балета „Албена”, по музика на Димитър Киров. Произведението е написано по едноименния разказ на Йордан Йовков и това ще бъде първата му цялостна реализация. Още събития в аванс, научаваме от Пламен Карталов:

„Ще отбележим 100 години от рождението на легендарния Борис Христов. Той не можа да пее на българска оперна сцена, но направи великолепни записи в храм-паметник „Св. Александър Невски” в София. В почит на Борис Христов и на другия велик бас – Николай Гяуров, пред катедралния храм ще се опитам да конструирам спектакъла „Борис Годунов” от Мусоргски. Задачата не е лесна, проектът е скъп, но столицата има нужда от тази сцена. Колкото до честването на Николай Гяуров – в преговори съм с Велинград, където има негов бюст паметник. (б.ред. – той е родом от с. Лъджене, днес квартал на града). Там, в читалището той е играл като драматичен артист. Смятам, че в атмосферата на Велинград ще се впише един конкурс за млади оперни певци. А специалната премия „Николай Гяуров” ще даде нов стимул на българските таланти. Софийската опера ще бъде патрон на състезанието, ще се опитаме да го финансираме”.

„България е извор на оперни гласове” – звучи като клише, но е истина. Гордеем се с нея, затова обичаме да я повтаряме. Години наред следим и стискаме палци на младите ни певци, които изгряват на чужда сцена. Борят се с трудностите, търсят импресарии, поемат предизвикателствата на модерните оперни режисури и радват публиката, уви не родната. Примери – много, като сопраното Александрина Пендачанска, която ще изнесе голям концерт от програмата на новия сезон на Софийската опера. Мнозина помнят нейното изпълнение в ролята на Виолета в „Травиата” – дебютът й на тази сцена. Тогава певицата бе едва на седемнадесет, но остави залата развълнувана. Минаха години в очакване да я чуем отново. Чакаме и Соня Йончева, която гради световна кариера. Четем рецензии за изявите й в чуждата преса. Затова е хубаво, че Софийската опера започна сезона с прослушване на млади оперни певци за ролите в новия репертоар на театъра. Оценяваше ги авторитетно жури, в което бяха примите Райна Кабаиванска, Александрина Милчева, Стефка Евстатиева, наред със солистите на състава. „Голямата инвестиция, към която ще се стремим този сезон, е даване на път, откриване и развитие на нови български артисти” – каза Пламен Карталов. И обяви намерението на театъра да възроди Студия за вокалисти. Тя ще бъде реставрация на делото на проф. Христо Бръмбаров, оперен певец и музикален педагог, чиито ученици са били звезди от ранга на Гена Димитрова, Николай Гяуров, Асен Селимски.
По публикацията работи: Елена Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Събуди ме чак през май"

Мери Бойс Бенд изпълняват обещанието си да изпият лятото докрай с новата си песен "Събуди ме чак през май". Верни на себе си, в навечерието на зимата музикантите ни потапят в топли емоции, характерни за всичките им песни от последните вече три..

публикувано на 28.11.24 в 10:15

В Букурещ с концерт и изложба отбелязват 125 години от рождението на Панчо Владигеров

Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27 ноември, съобщи БТА, позовавайки се на Посолството на България в Румъния. Събитието е..

публикувано на 27.11.24 в 07:35

"Несломен"

Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо Младенов, и нямат търпение да представят новите си песни от техния съвсем нов албум "Несломен"...

публикувано на 26.11.24 в 10:15