Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не успя да предвиди бежанската криза

Най-лоши са условията в новосъздадения лагер за бежанци в Харманли. Капацитетът му е надхвърлен три пъти и болшинството от хората са настанени в палатки без ток и отопление при вече минусови температури.
Снимка: Мария Димитрова-Пишо
От началото на конфликта, Сирия са напуснари над 2 млн. души, а вълни от още 6 млн. сирийци странстват из страната и всеки момент могат да навлязат в граничните държави. Всеки ден около 5000 сирийци търсят спасение извън страната си. В съседна Турция техният брой достигна над 600 хиляди души. А след като Гърция изгради стена по границата си с Турция, България се оказа най-лесният достъп на тези бежанци до заветната територия на ЕС. Този анализ на ситуацията направи за Радио България Ролан Фрнасоа-Вейл представител в България на Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Защо българското правителство не предвиди опасността?


„Трябва да кажем, че политическата ситуация в България е доста объркана. За една година се смениха три правителства и въпросът за бежанската вълна явно не бе приоритетен. А и броят на бежанците в един момент нарасна много бързо. Предните години в страната влизаха средно около 1000-1200 нелегални емигранти. А от началото на 2013-а те вече надхвърлят 10 хиляди души. Самите власти признават, че са се оказали неподготвени за подобен наплив”.

В резултат, съществуващите центрове за бежанци се препълниха, набързо бяха импровизирани нови, в които условията за живот са нечовешки.

© Снимка: Мария Димитрова-Пишо

Г-н Франсоа-Вейл определя ситуацията като катастрофална.

„Новите центрове бяха създадени набързо в изоставени училища и други подобни сгради. Санитарните условия са на места много лоши, няма храна, няма лекарско присъствие, няма персонал и положението е откровено катастрофално. Предоставя се на бежанците дажба суха храна за пет дена, която е крайно недостатъчна и е еднаква и за възрастни и за деца, за болни и за здрави. Властите правят каквото могат. Като цяло ситуацията е все още изключително трудна. В новосъздадения лагер в Храманли условията са наистина катастрофални”.

На въпрос дали условията за сирийските бежанци в други държави са по-добри, г-н Франсоа-Вейл отговори, че при всички случаи условията в България не са подобаващи като за страна от ЕС.

Решаването на проблема е изключително трудно.

„Властите определено имат желание да предоставят най-добра грижа за бежанците, но предвид сегашния политически контекст в България и икономическите възможности на страната това е изключително трудно”, казва представителят на Върховния комисариат. „Надяваме се с помощта на ЕС да помогнем на властите да подобрят ситуацията в отделните лагери възможно най-скоро и да бъде ускорена процедурата по издаване на бежански статут на просителите. Надявам се помощта от ЕС да дойде по-рано отколкото по-късно”.

© Снимка: Мария Димитрова-Пишо

Останките от изоставените някогашни телени ограждения по границата ни с Турция ще бъдат заменени с нови в продължение на 30 км.
Желанието на българското правителство да издигне телени заграждения в някои участъци на границата ни с Турция г-н Франсоя Вейл смята за нарушение на международните договорености и правата на бежанците.

Реалистично ли е намерението на правителството срокът за предоставяне на бежански статут да бъде намален от шест месеца на един месец?

„Доста амбициозно е като се има предвид крещящият недостиг на персонал за тази цел. В момента се набират нови служители, но те трябва след това да преминат и курс на обучение. Надяваме се процедурата все пак да бъде ускорена”.

Според г-н Франсоа-Вейл от потенциалните около 8 хиляди кандидати за бежански статут, при 6000 процедурата за получаване на статут е вече започнала. В началото на бежанската криза, „разразила се” през август тази година, Българската агенция за бежанците разполагаше с едва 150 служители. Остър недостиг има и от преводачи на арабски език.
По публикацията работи: Мария Димитрова-Пишо


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пламен Димитров

Синдикатите искат в бюджет 2025 г. да се заложи 10% ръст на заплатите

До края на идната седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които да залегнат в управленската програма на управляващата коалиция. Вече има разговори на синдикалистите с отделни министри за проблемите по сектори. Сред исканията на..

публикувано на 26.01.25 в 10:10

Държавният глава удостои БНР с Почетния знак на президента

Държавният глава Румен Радев връчи Почетния знак на президента на Българското национално радио (БНР) - на неговия генерален директор Милен Митев, по време на тържествения концерт в Софийската опера и балет. Постановлението е издадено по повод 90-ата..

публикувано на 25.01.25 в 22:05

БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник"

За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..

публикувано на 25.01.25 в 18:03