На 15 и 16 януари в Амстердам, Холандия, отбор от четирима български студенти ще вземе участие в международното състезание European Mise en Place Cup. То ще събере представители на десетки европейски висши училища, в които се изучава мениджмънт в туризма. Българският тим е единственият от нашата страна, поканен в надпреварата.
Състезанието е смятано за едно от най-престижните в туристическата индустрия. Нашите участници: Пламен, Мартин, Габриела и Кристина, са второкурсници в специалността „Хотелски мениджмънт” във Висшето училище Международен колеж (ВУМК) във Варна. „Колежът е сравнително нов, но вече привлича студенти от цял свят”, споделя Павел Йорданов, завеждащ мениджърския отдел на Висшето училище:
„Обучението на студентите е изцяло на английски език. Колежът е стратегически партньор за Източна Европа на един от най-престижните британски университети – Cardiff Metropolitan University. През последните години Висшето училище създаде академични партньорства и с други университети в Европа – в Порстмут и Бирмингам във Великобритания, както и със Stenden University, Холандия. Благодарение на част от партньорствата осъществяваме съвместно обучение и по британски магистърски програми. Така че нашите възпитаници могат да имат две дипломи – българска и британска. Досега ВУМК са завършили над 1000 български и чуждестранни студенти. Имаме студенти от 30 държави. Палитрата е богата, като започнем от Великобритания, Естония, Финландия, Русия, Холандия, Унгария, Полша, Турция, Германия, Румъния, Украйна, Сирия, Казахстан, и стигнем до Китай, Виетнам, Непал…”.
Колежът неслучайно се намира във Варна – черноморската ни столица. Градът е важен туристически и културен център, изходна точка за курортите по Северното Черноморие. Варна и районът около нея са богати на исторически и природни забележителности. Тя е домакин на цяла палитра от международни фестивали, привличащи артисти от различни краища на света. Градът е кандидат за Културна столица на Европа през 2019 г. и за Европейска младежка столица на 2016 г. Младите хора тук са повече от половината население – най-вече заради съсредоточаването на различни университети. Висшето училище Международен колеж е „ковачница” за кадри в туризма – основен поминък на тукашното население и един от най-динамичните отрасли на българската икономика.
Колкото до състезанието в Амстердам, темата тази година е „Устойчиво развитие на туризма – еко туризъм”. Българският тим ще премери сили със студентски отбори от 11 държави, сред които са Швейцария, Австрия, Франция, Холандия, Германия. Нашите участници се надяват на подкрепа във Фейсбук страницата на отбора: IUC EMCup BG 2014. Колкото повече фенове бъдат набрани предварително, толкова по-нагоре се изкачват в класирането.
„За четвърти път участваме в това състезание, досега не са участвали други висши училища от България – разказва Павел Йорданов. – Непрекъснато надграждаме нашия опит. Достигали сме до шесто, осмо и дванадесето място. Състезанието е свързано с разработване на иновативни идеи в сферата на туризма. В първия етап се разработват бизнес планове и доклади. Отборът ни направи кратък видеофилм с презентация за нашето училище. Както и доклад на тема „Здравето и туризма – ръка за ръка” – една актуална и набираща скорост ниша в българския туризъм. Третата част от надпреварата ще се проведе в Холандия. Там на място на състезателите ще бъде поставена „тайна” задача от организаторите и в рамките на два дни, те ще трябва да я разработят, влагайки своя бизнес идея, да я защитят с бизнес план и да я презентират пред световни туристически компании и участниците от другите университети.”
Българският отбор е амбициран да представи най-доброто от екотуризма у нас. Да му пожелаем успех!
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..