Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любовта към България и Франция в една експозиция

Милена Йоич и Ан дьо Колбер-Христофоров на откриването на изложбата.
Снимка: БГНЕС

„Париж – приказна магия” събра в една изложба творбите на известните художнички Милена Йоич и Ан дьо Колбер-Христофоров. Експозицията бе открита наскоро в Клуба на народния представител в Българския парламент по инициатива на председателя на Групата за приятелство България – Франция Татяна Буруджиева. Съвместното представяне е израз на дългогодишното приятелство, което свързва двете дами в Париж.

Съпруга на народен представител и снаха на видния лидер на БЗНС Георги Трайков (1947-1975), Милена Йоич се чувства много свързана с Народното събрание. „За мен то представлява София”, отбелязва тя. Преди да заживее в Париж, работи известно време като сценограф за Софийската опера и за повечето софийски театри, но най-голямото признание за таланта си получава във Франция. Платната й гостуват в Лувъра и кметството на Париж, качват се на Айфеловата кула, обикалят света, красят редица частни колекции. И въпреки, че живее и твори във Франция повече от 20 години, художничката непрекъснато черпи вдъхновение от наследството на България. Защото страната ни, както казва тя, е с богато минало, а българите имат богата фантазия. Затова смята за естествено да използва духовните български символи в картините си.

„За мен е важно да бъда християнка” – казва тя. „Това е нещо, което ни пренася през времето. Този дар не може да го загърбим. Вярата ме издига, обогатява вътрешния ми свят и аз наистина съм много свързана с нея.”

За Ан тя казва: „Няма човек като нея. Прекрасна жена-артист. Това да бъдеш творец те поставя малко отстрани на другите хора. С нея се разпознахме и станахме много близки приятелки.”

Самата Ан дьо Колбер, потомка на граф дьо Колбер, чийто паметник се издига пред френския парламент, определя срещата си с Милена като нещо, което се случва независимо от границите, езиковата бариера и писмеността.

„Това е диалог между Милена и мен” – допълва Ан. „Вижте творбите й – те шепнат на духа. Картините й са вглъбени, насочват към философско съзерцание на красивото, на качественото. Начинът на рисуване е прецизен и забележителен израз на вътрешния мир. При мен е обратното, картините ми са насочени към външния свят. Това са къщи от целия свят, няма конкретни препратка към България, Франция, Испания, Финландия… Това са къщите на света във всички цветове – черно, бяло, жълто, червено, зелено… багрите на света. Затова тази изложба е изключителна, защото в нея няма противопоставяне, а диалог. Аз съм като един охлюв, с къщичката на гърба си. Слагам картините на гръб и пътувам по целия свят.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00

Жан-Пиер Мартинез: Комичното е начин на възприемане на изпълнения с трагизъм живот

"Чрез пиесите си Жан-Пиер Мартинез се стреми да върне престижа на комедията като огледало, протегнато на обществото" - пише на сайта на автора. Мартинез е автор на 101 играни по цял свят комедии, които се изучават във френските училища и..

публикувано на 09.12.24 в 11:15