Иван Бончев е на 31 години, роден в София. Завършва Националния учебен комплекс по култура (Италианския лицей) в Горна Баня. В последните години от средното му образование вниманието му е ангажирано от друг вид изкуство – анимацията. И по-специално японската манга. Увлечението било толкова сериозно, че Иван посещавал уроци по рисуване, които впоследствие били заменени с уроци по японски език, защото бил твърдо решен да замине за Страната на изгряващото слънце. Родителите му го записали в програма за обмен на ученици. Цяло лято бъдещият стилист на италианския „L'uomo Vogue" прекарва в специално селище с деца от цял свят и рисува. „Днес категорично мога да кажа, че съм много благодарен на родителите ми за възможностите, които са ми дали” – признава той. Оттам насетне – всички пътища водят към модата.
Първата спирка е единствената тогава музикална телевизия в България „ММ” (вече несъществуваща). Явява се на кастинг за водещи. Изискването е да има перфектен английски език, какъвто той има заради многото си пътувания, и е одобрен. „Покрай работата ми там започнах да обикалям магазини и да избирам дрехи за нас, водещите, за да бъдем актуални и атрактивни. Оттам тръгна цялата история. Колегите ми казаха: ти си много добър в това, защо не се занимаваш с нещо такова. И така стана.” Първият проект, по който Иван работи, е отново музикален – промоция на дебютния албум „От друга страна” на поп звездата Руши Виденлиев. Представянето имало военен привкус и с безкористната помощ на сестра му, която е основният помощник и опора в живота му по негови думи, пришивали с часове пагони и вериги по саката и тишъртите за певеца и неговия балет. Следва ерата на списанията. „Егоист" беше религия за мен, признава младият стилист. „Храмът” за него обаче е списание „Едно", където тогавашните арт директор Димитър Славчев и главен редактор и издател Асен Асенов дават шанс на таланта и въображението на двайсетгодишния Иван. Днес твърди, че „Едно” го е формирало като стилист. Когато осъзнава, че няма какво повече да научи в България, заминава за Италия. През 2005-а записва едногодишна специализация по моден дизайн в един от най-престижните модни колежи в света – „Istituto Marangoni”.
В края на 2009 г. Иван Бончев е сред 20-те модни редактори и стилисти, избрани да работят по специалния проект-изложба Men In Italy, с която на 15 януари 2010 г. е открита Седмицата на мъжката мода в Милано. Отзивите за неговата работа са отлични. Но не мисли за собствена модна линия.
Новото му предизвикателство е в диско стил с много социални елементи:
„Тази година в Италия стартирам собствената си марка, която няма да се занимава с дрехи, поне не за момента. Говоря за мултимедиен проект, подобен на списание, който има печатна и дигитална версия и е посветен на живота ми тук, в Милано. На всичко, което се случва ежедневно, на хората, с които съм заобиколен, на ситуациите, в които попадам. Тук се случват страшно много неща, но никой не говори за тях и не ги изтъква.”
Снимки: ivanbontchev.com
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент..