Една от специалностите в медицината, която с право може да бъде наречена „висш пилотаж”, е неврохирургията. Операциите в нея са с изключителна сложност. Изисква се висок професионализъм и отдаденост. Неслучайно призът в ежегодния конкурс на едно от най-престижните медицински списания у нас – „Форум Медикус”, е за екипа на Клиниката по неврохирургия в университетска болница „Св. Иван Рилски” в София. В клиниката, ръководена от проф. Марин Маринов, се извършват годишно повече от 2000 оперативни интервенции с голяма сложност. Тук например се оперират голям процент от случаите на тумори на мозъка у нас с помощта на модерна апаратура за диагностика и лечение:
„Нашата клиника е с най-голям технологичен потенциал в България. Тя е сформирана преди повече от 70 години и е с изключително голям принос за развитието на неврохирургията в цялата страна, посочва проф. Марин Маринов. В тази клиника са получили своята специалност и са сертифицирани всички неврохирурзи от страната. Тук през годините е работил един голям и с ярки индивидуалности колектив от неврохирурзи и невро-анестезиолози, който продължава да поддържа на много високо ниво стандарта в нашата област. При нас се обучават много специализанти и докторанти от всички краища на света. Екипът е голям – около 120 души: лекари, медицински сестри, санитари. Извършва се огромно количество сложни операции – около една трета от неврохирургичните интервенции в България. Причината да получим наградата е въвеждането на някои по-нови методи за лечение на неврологични заболявания като фармакорезистентните епилепсии и дълбоката мозъчна стимулация при болестта на Паркинсон. Тази година спечелихме и конкурс за изграждане на нова високотехнологична операционна, така че ние гледаме смело напред.”
Има ли текучество на кадри в Клиниката по неврохирургия? Знаем, че младите лекари все по-често поглеждат към възможностите за реализация зад граница?
„От нашия колектив имаме само двама души, които в момента работят в други клиники – в Германия и Англия, казва проф. Маринов. За наша радост, те се реализират много добре, но това не е тенденция. Като цяло в България има изтичане на завършващи млади лекари, но причината тук не е в Клиниката по неврохирургия, а в това, че има проблеми с ранното специализиране. Между другото аз съм и декан на Медицинския факултет и имам пряко отношение към кариерната реализация на младите лекари, които завършват. Фактите са доста тревожни. Много голям процент от тези лекари са с нагласа за работа извън страната. Младите хора желаят веднага да започнат специализация. България е член на ЕС и пазарът на труда е отворен за нас. Така че ние няма как да спрем тези хора и те имат шанса да опитат и навън. Някои от тях се връщат – има и такава тенденция, но е трудно да се каже, че тя е трайна.”
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..