След сравнително топлия и сух януари скиори и сноубордисти не могат да се наситят на снежните емоции, които предлага планината. Пистите в най-южния ни ски курорт са с различна степен на трудност, а общата им дължина е 37 км. Освен това за да се застраховат от капризите на времето, 90 на сто от тях са оборудвани с оръдия за изкуствен сняг. Стопаните на ски зоната се гордеят и със своето ски и сноуборд училище, в което се обучават деца от 4 до… 84 годишна възраст! В разгара на сезона ски станциите на Пампорово предоставят в реално време информация за работещите лифтове и тяхното натоварване. Идеята е да се избегнат километричните опашки. От тази зима са въведени чип карти за безконтактно преминаване през турникетите. Така вече на никой не му се налага да мръзне дълго на студа, за да се добере до горната станция. Еднодневната лифт карта през този сезон е 55 лв. Според Таня Маринова, директор маркетинг и продажби на Пампорово АД, което е собственик на ски инфраструктурата в комплекса, сезонът върви добре. „Започнахме много силно с 30 процента ръст на ранните записвания” – каза тя и добави:
„И ако допреди години имахме главно британски скиори, сега мога да кажа, че се чува предимно българска, турска, гръцка и румънска реч. Имаме и изключително много сърби и македонци тази зима, както и ръст на руските туристи. Освен това през този сезон успяхмеда сивърнем част от датския пазар, който навремето беше добре застъпен в курорта. В момента много добре се развива и турският пазар. До средата на февруари, когато в южната ни съседка тече зимната учебна ваканция, при нас ще отдъхват около 5 хиляди турски туристи.”
Наситен със събития е спортният календар на Пампорово. В началото на следващия месец в подножието на връх Снежанка ще се проведе Международно състезание за деца по ски алпийски дисциплини (гигантски слалом и слалом) за купа „ПИБА". Гостите на комплекса ще имат възможност да присъстват и на зрелищната снежна байк надпревара – Winter Bike Duel 2014. На нея състезатели от различни страни ще се спускат с колело по най-стръмните писти на Пампорово. През месец март пък са предвидени Национален шампионат по сноуборд „Half Pipe Pamporovo”, както и Балкански ски маратон. Очаква се въпросните състезания да привлекат хиляди зрители, които ще отседнат в местните хотели. А в стремежа си да спечелят повече клиенти, собствениците на хотелската база проявяват похвална гъвкавост и креативност.
„В курорта има около 50 хотела – обяснява Таня Маринова. – И всеки един от тях предлага разнообразни възможности за настаняване. Интересни продукти са ол инклузив пакетите със или без лифт карта. Допълнителни бонуси са спа услугите, родопските вечери в битови механи и пр. Освен ските се предлагат и безброй варианти за екскурзии в околностите на Пампорово.”
Гостите на курорта посещават близкото село Широка Лъка, за да разгледат старите му, типично родопски къщи. Скътано сред диплите на планината, селцето е ежегоден домакин на грандиозен кукерски фестивал. Тази година фестът ще се проведе на 2 март и се очаква да привлече над 5 хиляди гости от страната и чужбина. До тогава работещите в туристическия бранш се надяват снежната покривка в района на Снежанка да е все така пухкава, сияйна и благоприятна за зимни спортове.
Материалът е изготвен със съдействието на Проект на Областна администрация – Смолян по Програма за Европейско териториално сътрудничество „Гърция–България 2007–2013”В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..