Едно от местата, наред с Делфинариума и Морската градина, които гостите на Варна си струва да посетят, е астрономическата обсерватория и планетариум „Николай Коперник”. Обсерваторията прави наблюдения по широк клас астрономически и астрофизически задачи – от динамика и физика на тела от Слънчевата система, до извънгалактични изследвания: на астероиди и комети, спектри на звезди от различни класове и видове променливост, звездни купове, близки и далечни галактики, квазари (обекти, излъчващи огромно количество енергия)...
„2013-а година беше много успешна за обсерваторията. Спечелихме две първи награди в престижни международни конкурси”, обяснява нейният директор Свежина Димитрова и допълва: „Вече 46-та година Варненската обсерватория обогатява познанията на жителите и гостите на града в областта на астрономията. Работим предимно с ученици, но посрещаме и възрастни хора. Посещават ни групи ученици от цяла България. Миналата година колегата Веселка Радева, заедно с ръководения от нея екип ученици спечели две първи награди в международния конкурс на НАСА за изграждане на космически колонии. Благодарение на спонсорство, учениците заедно с ръководителите си успяха да отидат на Международната конференция за развитие на космоса в Сан Диего и представиха своите проекти на този висок научен форум. И още – на Международната олимпиада по астрономия наш ученик спечели сребърен медал. Това е голямо признание за работата ни тук в обсерваторията, с всички ученици от Варна и областта, в решаването на задачи по астрономия. В момента тече и третата панбългарска кампания за търсене и проследяване на опасни астероиди, част от международната програма на НАСА, така че работата в обсерваторията кипи с пълна сила. Тази година отбелязваме 450 години от рождението на Галилео Галилей и във връзка с това при нас предстоят изложби, конкурси, много интересни прояви, свързани с тази годишнина. Сега, в началото на февруари, стартираме конкурс за есе, фотоколаж или снимка на тема: „Слънцето, Луната, светлината”, посветен на 45-годишнината от кацането на човек на Луната и предстоящата година на светлината – 2015-а .”
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..