Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ансамбъл „Силуети” представя различни светлосенки на камерното музициране

| обновено на 07.03.14 в 11:37
Снимка: silhouettes-ensemble.com

Камерната музика е жанр, който дава поле за изява на голям брой талантливи изпълнители. Да се постигне симбиозата в такава формация не е лека задача. Членовете на ансамбъл „Силуети” са успели да разкрият тайната. Още с постъпването им в Национална музикална академия „Панчо Владигеров” ги събира приятелството и сходните им музикални интереси. В интервю за Радио България цигуларката на състава Калина Митева разказа:

С ансамбъл „Силуети” свирим заедно повече от четири години. Започнахме като трио с Габриела Цветкова (виолончело) и Лилия Жекова (пиано), после към нас се присъедини колегата ни Кристиян Калоянов (кларинет). Носим името си от 2012 г. когато заминахме на майсторски клас в Австрия и трябваше да изберем как ще се наричаме. Взехме го от произведение на големия композитор и диригент Васил Казанджиев. Неговата творба за виолончело и пиано се нарича „Силуети”. Решихме, че много подхожда на нашия състав, защото той е необичайна комбинации от инструменти – цигулка, чело, кларинет и пиано. Ние свирим не само като квартет, но и като трио и сонатни дуа. В концертите си се изявяваме и като солисти. Идеята, която искаме да предадем на публиката чрез името на ансамбъла ни е, че в нас има много силуети – четирима души, които формират различни инструментални състави. Тази пролет ще имаме два концерта от цикъла ни „Контрасти”, отново подчинен на тази идея. Единият е на 9 март, а другият – на 12 април в камерна зала „България”.

В репертоара на ансамбъла важно място заемат творби на бележити български композитори като Панчо Владигеров и Марин Големинов.

Снимка: silhouettes-ensemble.comМладите изпълнители са възпитаници по камерна музика на проф. Венцеслав Николов. Заедно с преподавателя си те изнасят концерти в първо студио на БНР и други зали. „На професора дължим всичките си знания по камерна музика” – казва Калина Митева. Благодарение на Венцеслав Николов в репертоара на ансамбъл „Силуети” присъстват много творби на автори от ХХ век. Едни от най-новите записи на формацията са на съвременни произведения. За тях Калина Митева разказа:


Имаме голям интерес към този вид музика. Квартетът от Хиндемит е писан за състав като нашия, а такива се срещат рядко. Колегите ми и аз много се радваме, че успяхме да направим записа в първо студио на БНР. Дмитрий Шостакович е написал в оригинал „Прелюд и фуга № 5” за пиано. Обработката е дело на нашия кларинетист Кристиян Калоянов.

След завършването  на  Национална музикална академия „Панчо Владигеров”, членовете на ансамбъл „Силуети” продължават да се усъвършенстват като музиканти в същото учебно заведение. Калина Митева прави магистратура по цигулка, Калоян Калоянов – докторантура, а Лилия Жекова и Габриела Цветкова специализират камерна музика. На въпроса как виждат четиримата бъдещето си като формация Калина Митева отговаря:

Нашата цел е да продължим да свирим заедно. Искаме да запазим и развием това, което открихме помежду си като приятелство и начин на споделяне на музиката. Желанието ни е да популяризираме камерния жанр в България. Същевременно планираме да пътуваме. Всяко лято в последните три години посещаваме различни фестивали и майсторски класове, където продължаваме да се учим. Последно бяхме на курс при проф. Йоханес Майзел.Той завежда катедра камерна музика във Виенската консерватория.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Лято"

На прага на лятото двама братя – Явор и Виктор Георгиеви – ни предлагат най-новата си песен, озаглавена точно така – "Лято". Поднасяйки ни светло и ведро звучене, тя излиза от новия им проект SinFin. Миналата 2023 г. Явор и Виктор издадоха..

публикувано на 10.06.24 в 10:15

Електронна музика под тепетата в рамките на фестивала LOST in HILLS

В града на тепетата - Пловдив, на 8 и 9 юни ще се проведе музикален фестивал за електронна музика под названието LOST in HILLS. Двудневната програма на живописния хълм Бунарджика включва над 40 артисти, които ще излязат на три сцени. Публиката..

публикувано на 08.06.24 в 09:05

Димитър Карамитев: Българският кавал е най-богат на орнаменти – чрез него говори голямата душа на народа ни

"Кавалът е инструмент, който винаги е звучал около мен още в детството. Помня роднинските събирания в Стара Загора всяка събота, по повод и без повод, а на тях винаги се пееше" – това разказва за първите си срещи с народната песен и съпровода..

публикувано на 07.06.24 в 12:10