България, по-скоро българската икономика, изпитва остра необходимост от инвестиции – вътрешни и най-вече чуждестранни. Това не е тайна, напротив, на всички и политически, и дипломатически нива вътре и извън страната тази необходимост се афишира настойчиво. „Българската външна политика става все по-активна и с отварянето ни не само към Европа, но и към динамични икономики като Катар, ще търсим възможности за повече прагматизъм и по-добри резултати за българския търговски обмен“. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с представители на българската общност в Държавата Катар. В началото на седмицата българският държавен глава бе на официално посещение там по покана на емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани. „Усилията ни да разширим връзките си с Катар са улеснени и от изпратения ясен политически сигнал, че те желаят да си сътрудничат, да работят и произвеждат заедно с нас", подчерта Росен Плевнелиев. От ясно по-ясно. А конкретно при срещата на Плевнелиев с емира на Катар шейх Ал Тани бе споделена обща позиция за приоритетните сектори, върху които да се изгражда своето икономическо сътрудничество. Двете държави ще поставят акцент върху производството на храни, енергетиката, високите технологии, строителството и търговията, за реализирането на проекти от общ интерес. Катар например може да стане първата страна-износител на природен газ, която да участва в реализацията на газов коридор "Юг-Север". Готовност за участие в подобен проект имат държавите от Вишеградската група, Румъния, България и Гърция. Възможностите за инвестиции в развитието на високите технологии у нас също бяха представени по време на срещата. Държавният глава подчерта, че това е един от най-динамичните и бързоразвиващи се сектори в България с устойчив годишен ръст и с над 25 000 заети в бранша. Обратно - български фирми са добре дошли в Катар, който се отваря към целия свят и е в процес на реализация на мащабни инфраструктурни проекти, които променят облика на страната. Посещението на президента Плевнелиев сега и на външния министър Вигенин в края на февруари са решаващи стъпки към това, България да заеме по своя път място на важен партньор на богатата арабска страна по нейния път, а резултатът да е с висока принадена стойност.
В „България днес“ на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор „По съседски“. Преди това ще поговорим за политиката и политиците в новия ни парламент и за новата..
През нощта срещу събота ще се задържи облачно с валежи от дъжд, в Западния и Централния Предбалкан, както и по високите западни полета – от сняг. Вятърът от запад-северозапад ще отслабне и ще се ориентира от изток-североизток. В сутрешните часове..
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора, заместник-външният министър Невяна Митева, областният управител на Перник..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит,..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..