Русия е готова да инвестира над 3 млрд. евро в развитието на българската транспортна инфраструктура по Черно море и река Дунав. България не разполага с необходимите финансови средства, а ЕС не отпуска почти никакви пари от еврофондовете. Руски инвеститори предлагат и цялостна модернизация на пристанище Варна. Другите проекти, в които руснаците искат да инвестират в България, са изграждане на транспортни магистрали и жп инфраструктура. Темата бе обсъдена по време на среща на българското правителство с Българо-руската търговско-икономическа палата в София.
Предложението няма общо със сегашните отношения между Русия и Украйна, побързаха да уточнят от палатата. Инвестиционните проекти са били предложени на България още преди година и половина, но досега не е имало отговор. Актуалната тема за реиндустриализацията в България също попада в полезрението на руските инвеститори. Още 12,5 млрд. евро е готова да даде Москва на София за рестарт на българската индустрия. Това предложение не е самоцелно, а е свързано с изграждането на „Южен поток”. Естествено, че руските инвестиции ще се насочат там, където са интересите на Москва. Защото става дума за строителство на заводи за преработка на природния газ от Русия, който ще минава по руския газопровод. Другите цели на руските капитали са изграждане на заводи за продукти на органичната химия, като азотни торове, полимери и др. Недвусмислено бе даден сигнал и за интерес на руски инвеститори за възраждане на „Химко” – заводът, който правителството безуспешно се опитва да продаде заради огромни дългове.
Основната част от търговията ни с Русия минава през Украйна. Конфликтната ситуация притеснява българския бизнес, който предлага да се открие директна морска линия за превоз на товари. Ако напрежението в Киев ескалира, българските тирове ще се качват директно за Русия на специализирани кораби, успокоиха бизнеса министрите. Вече има компании, заявили инвестиционен интерес за транспортиране на българските стоки от пристанищата Варна и Бургас до азовските портове. Подготвя се и нова спогодба с Москва за чартърните полети с Русия. Предвижда се увеличаване на авиокомпаниите, които ще превозват туристи до България. Още повече, че туристическият бизнес у нас разчита основно на руските клиенти. През последния месец обаче желаещите да почиват по Българското Черноморие намаляват с близо 30 процента. А сезонът тепърва започва...
Чрез пост във "Фейсбук" от правителството категорично осъдиха поругаването на сградата на Европейската комисия в България. "Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са недопустими и противоречат на принципите на правовата..
Известната радиожурналистка, позната сред широката аудитория като водеща на знаковото предаване на БНР "Разговор с вас" Божана Димитрова отбелязва днес 85-ата си годишнина. В интервю за БТА тя сподели, че след толкова много години работа пред..
Протест пред сградата на Българската народна банка в защита на българския лев и против влизането на България в Еврозоната започна по обяд в центъра на София. Организатори са партия "Възраждане" и граждански организации. Участниците настояват за..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
В "България днес" на 25.02 разговаряме с главната управителка на Германо-българската индустриално-търговска камара Соня Миклай, за да разберем..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много..