Последните данни на БНБ за финансовото състояние на търговските банки в страната сочат, че през февруари тази година банките в България са на печалба, която е с близо 60% по-голяма, отколкото през същия месец една година по-рано. Тя е на стойност около 40 милиона евро, което може и да не е кой знае каква сума по международните стандарти, но хич не е за подценяване в условията на все още тлееща финансова и икономическа криза почти навсякъде в Европа. А криза означава спад на печалбите.
При българските банки положението изглежда точно обратното – печалбите растат и за двата първи месеца на годината са общо с 35% на годишна база по-високи, отколкото през 2013 г. До скоро това не беше така. И наистина, за цялата минала година те прибраха близо 300 млн. евро печалба, което беше резултат, по-добър с едва 9 млн. евро от предходната. Ако сегашната тенденция се запази, през 2014 г. положителният финансов резултат на финансово-кредитните институции в страната ще достигне около 500 млн. евро, т.е. близо два пъти по-добро постижение, отколкото година по-рано.
И досега беше известно, че банките в България са в добра форма и че са доста по-стабилни, отколкото много от по-именитите и по-големи финансови институции в Европа и в света, но все пак това са силно впечатляващи резултати от всяка гледна точка. На какво се дължат? Първо, банките правят огромни усилия да свият разходите си, включително и разходите по лихвите, които изплащат на вложителите и кредиторите. Това, разбира се, е неизгодно за вложителите, но пък изборът не е голям и алтернативите не са за всеки. Второ, много банки извършват все по-смели счетоводни операции и не се страхуват да отписват като несъбираеми все повече лоши кредити от своите портфейли. Други проблемни вземания пък се прехвърлят към колекторски фирми на дългове, които поемат отговорността да получат дължимите средства. А всичко това се отразява на счетоводните баланси на финансовите институции в положителен аспект.
Орязването на разходите е едната страна на медала, другата страна би трябвало да са растящите приходи от комисионни, такси и лихви по кредити. Такива обаче не се наблюдават или са несъществени и не могат да окажат значително влияние, още по-малко да са основната причина за истинския бум на печалбите на банките. Експертите и наблюдателите изказват в това отношение предположението, че в момента се наблюдава един вид финансово-счетоводно преструктуриране в банковия сектор, което очевидно е временно явление. И че за съжаление неговите внушителни и респектиращи галопиращи печалби не отразяват някаква динамика и ръст на реалната икономика, а по-скоро са резултат на вътрешно преподреждане и почистване на активите и пасивите. Следващите няколко месеца ще покажат дали това са само временни и до известна степен само на хартия печалби, или финансовите институции навлизат в етап на експанзия, която неизбежно трябва да намери отражение и в националната икономика. Засега прогнозите са доста предпазливи.
В брой 36 на предаването слушайте: Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..
Подкрепата за ГЕРБ е 26.0%. Лидерът на партията Бойко Борисов се ползва с най-високо доверие сред политиците - 24.4%, но и със значително недоверие - 49.4%, сочи представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 15 до 20 януари. "Продължаваме..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта при които са открити над 1400 движими..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..