Пет години след последното си гостуване в нашата страна и след изключително успешни гастроли в Япония и във Фоли Бержер в Париж, един от най-емблематичните гласове на Франция с български корени и българска душа, Силви Вартан, отново е в родината си за среща с българската публика в зала 1 на НДК на 24 април. Преди излизането си на голяма сцена, Силви Вартан прие поканата на Българското национално радио да даде пресконференция. В самото начало изпълнителката си припомни българския език и поздрави представителите на медиите с:
„Добър ден! Здравейте, колеги.”
Какви чувства изпитва всеки път когато се връща в България, страната, която напуска на 7 години? Ето какво сподели Силви Вартан за Радио България:
„Винаги съм изключително развълнувана и щастлива когато се завръщам в България. Представете си, че сте на мястото на едно седемгодишно дете, което напуска родината си, разделя се с близките си, които обича и които го обичат и изведнъж си дава сметка, че никога повече няма да ги види отново. Когато бях на 7 години осъзнах, че сърцето ми е разбито и че едната половина от него остана в България.”
При първото си завръщане в страната след падането на Берлинската стена, Силви Вартан преоткрива България, но намира една тъжна и обезкървена, по нейните собствени думи страна, страна в която много деца се нуждаят от помощ. Заедно със своя по-голям брат Еди и много съмишленици решават да помогнат и през 1991 година създават асоциацията с идеална цел „Силви Вартан за България”.
„За първи път се завърнах в България след падането на Берлинската стена, за да видя отново местата от моето детство и за да пея. За мен това бе разтърсващо преживяване, което никога няма да забравя. Заедно с моя по-голям брат Еди видяхме една обезкървена страна. Имахме желание да помогнем, като си давахме сметка, че е невъзможно да откликнем на всички съществуващи проблеми. Така решихме да създадем асоциация в помощ на най-малките деца, които са нашето бъдеще.”
На 24 април Силви Вартан изнесе своя трети голям концерт-спектакъл в България, за да представи своя четиридесети поред албум „Силви в Нашвил”. С този проект тя отново е на върха на френските класации. Ето какво сподели изпълнителката:
„Музиката е много ритмична в стил кънтри рок. Блусът и рок музиката са силно повлияни от кънтрито. Ето защо певци като Брус Спрингстийн и Тейлър Суифт записват в Нашвил. Целият ми албум е в стил кънтри рок. Има и две много хубави бавни песни. Едната е стара песен от американския фолклор и се казва „Чужденката”. Тя ми е много близка, защото в нея индиректно се говори за откъсването от корените и за завръщането, години по-късно, на едно вече променено място.”
\Освен до музиката ѝ, почитателите на Силви Вартан вече имат възможност да се докоснат и до част от нейния вътрешен свят. Тази възможност предоставя нейната нова книга „Дума по дума”, един своеобразен азбучник, в който буквите се превръщат в нещо повече от графични знаци.
„Реших книгата ми да бъде под формата на азбучник, защото това е много по-лека и достъпна форма. Докато в първата ми автобиографична книга имаше много подробности от личния ми живот, в тази си спомням, че сложих думата „баница” на буквата „Б”. Така е много по-лесно за четене и по-забавно.”
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за традициите вчера, днес и утре и "бабите", които ги пренасят – за всичко това ще говорим в "България днес" на..
В четвъртък сутринта в низините и котловините ще започне да се образува мъгла. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в крайните източни райони 8-10°, в София около 1°. Максималните стойности ще са между 12 и 17°, по-ниски до 8°-10°,..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..