Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експедицията „Преоткрий България” с изложба на Моста на влюбените

БНР Новини
6
Снимка: Булфото

Заради прекрасните си средновековни стенописи Боянската църква край София е в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство и има широка известност. Не такава е съдбата на нейния връстник – църквата „Свети Петър”, която се намира на левия бряг на река Нишава, на около 1 км западно от село Беренде, в община Драгоман. Датировката й все още не е изяснена, но две са основните предположения – едното, че е построена по времето на Иван Асен II, в началото на XIII век, а другото – че е от времето на Иван Александър, средата на XIV век. Независимо от скромната като размери постройка, тук може да бъде видян един от малкото цялостно съхранени стенописни ансамбли от XIV в. Заради живописните композиции, фреските в църквата в Беренде се споменават във всички трудове за средновековно изкуство на Балканите. За съжаление, състоянието на тези ценни произведения е много лошо, влагата и мухълът ги увреждат, въпреки че църквата е обявена за паметник на културата през 1927 година. Част от тях са спасени от заличаване и се съхраняват в криптата на катедралния храм „Свети Александър Невски”. Това е накратко историята на едно от забравените български съкровища, които търси и открива Експедиция „Преоткрий България”.

Снимка на тези изключителни стенописи от Беренде може да се види на Моста на влюбените до НДК в София до 6 май. Експедиция „Преоткрий България” показва нови 58 снимки от находките си през последните 12 месеца.

Скрити исторически светини, обекти извън големите маршрути, загадки и места, където има нещо новооткрито или реставрирано, ще запалят ентусиазма на любителите на историята и пътешествията. Загадъчни мегалитни структури край Якоруда, Беловската червена базилика в Пазарджишко, тракийската гробница от Поморие са част от експозицията на открито. Автори на снимките са Евгени Димитров /основен двигател на „Преоткрий България”/, Тихомира Методиева, Иван Василев и Владимир Алексеев. Организатори на изложбата са Сдружение „Културни проекти” и агенция „Булфото”, в партньорство с Дирекция „Култура” на Столична община.

Откриването беше съпроводено с медения звук на кавала на Теодосий Спасов. На въпрос на Радио България: „Кои са местата у нас, които са ви направили най-силно впечатление?” Спасов отговори, че това са Демир Баба Теке и Асеновградската крепост, където е имал концерт с оркестър „Родопа”.

Снимки: Булфото



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кадър от документалния филм „Да летиш с плавници“

“Док-Арт-Фест” представя български документални филми в Берлин

Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..

публикувано на 27.10.24 в 11:33

Български филм за Несебър отнесе 4 награди на 3 световни кинофестивала

Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в  Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..

публикувано на 26.10.24 в 11:35

Театрален спектакъл пресъздава преселването на бесарабските българи

Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...

публикувано на 23.10.24 в 07:15