Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мецосопраното Снежинка Аврамова стана носител на званието „Камерзенгерин на Бавария”

Снимка: архив

Мецосопраното Снежинка Аврамова започва сериозните си занимания с музика на 15-годишна възраст. За своя път певицата разказва:

„Баща ми свиреше на цигулка, така възникна интересът ми към класиката. На 16 г. се записах да уча пеене в софийското музикално училище. По-късно кандидатствах във Висшето музикално училище „Ханс Айслер” в Берлин, където веднага ме приеха. След като завърших, останах да работя в Германия. Аз съм първата българка, която е пяла в новооткритата „Земперопер” в Дрезден. Там участвах в постановка на „Алчина” от Георг Фридрих Хендел. Играла съм и в мюзикъли, и в оперети, имам доста големи познания в репертоарно отношение. Като втора специалност завърших оперна режисура.”

Почти четвърт век Снежинка Аврамова пее в мюнхенската опера „Ам гертнер плац”. На 30 март тази година, на своя прощален концерт, българката бе удостоена със званието „Камерзенгерин на Бавария”. „Все още не мога да повярвам“ – казва с вълнение изпълнителката. Наесен тя ще има гастрол в театъра, на който е посветила толкова години от живота си. Там публиката ще я види в операта „Питър Граймс” от Бенджамин Бритън.

Снежинка Аврамова с удоволствие се занимава с млади оперни певци и им предава опита си. Въпреки, че години наред е далеч от родината си, тя дава своя принос към българската култура. Малцина знаят, че мецосопраното е основателка на фестивала „Моцартови празници”, който се провежда в родния й град Правец. За първото му издание изпълнителката предоставя къщата си изцяло на разположението на артистите. Набавя реквизит, оформя сценично, художествено и режисьорски двата спектакъла на операта „Така правят всички” от Моцарт. За фестивала Снежинка Аврамова разказа:

„Г-жа Ангелакова, която е артистичен директор на форума, се справя отлично и успя да го утвърди. Поради липсата на време, все още не участвам активно в организацията му. Неговата идея е млади български изпълнители да бъдат приобщени към гениалната музика на Моцарт. Тя изисква много високо изпълнителско майсторство. Както знаем, с колкото по-опростени средства е създадена една творба, толкова е по-трудна.”







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Соня Йончева спечели приза “Музикант на годината 2023”

Световноизвестната оперна певица Соня Йончева беше избрана за “Музикант на годината 2023” в националната анкета на предаването за класическа музика “Алегро виваче” на програма “Хоризонт” на Българското национално радио. Тя не успя да пристигне за..

публикувано на 01.06.24 в 09:11

"Здравей"– нещо ново от Мери Бойс Бенд

Шест години след излизането на последния засега албум на Мери Бойс Бенд, озаглавен "Щастливи дни", групата ни казва "Здравей", завръщайки се с едноименната нова песен. За този период самата Мери – Мария Мутафчиева – издаде своя първи..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

За 55-и път БНР награждава победителите в конкурса за българска песен "Пролет"

Конкурсът за нова българска песен "Пролет" на БНР се проведе за 55-и път. От създаването си през 1970 г., музикалният форум без прекъсване ежегодно стимулира родните автори и изпълнители да създават нова музика. Наградите, които дава конкурсът, са..

публикувано на 30.05.24 в 10:15