На острова, известен в миналото с името „Болшевик”, се намира единственият оцелял средновековен островен манастир по Черноморието ни. В миналото той бил използван за политически затвор. Разположен е недалеч от град Бургас. Сега това загадъчно кътче от българската земя е достъпно и за туристите.
За да бъде превърнат в туристическа атракция, сградите му бяха реставрирани повече от година. Възстановена е и средновековната църква. От Бургас три пъти на ден потегля корабче с посетители. Туровете се извършват с катамарана „Кук”, като престоят на острова е два часа. Водното возило побира 210 пасажери, а в разгара на лятото общината е готова да увеличи курсовете, ако това се наложи.
Съкровища и скелети на пирати, археологически находки и местни билки са част от атракциите. Реконструираната манастирска църква „Св. Климент Охридски”, изографисана през 1802 г., е една от най-харесваните забележителности тук. Запазени са част от стенописите, както и портите. За желаещите да отседнат на Св. Анастасия, за да се потопят изцяло в атмосферата му, е изградена и хотелска част с килии. Обстановката е семпла, но предлага неповторимо изживяване. Най-евтината нощувка е 50 лева, а най-скъпата – 120.
Света Анастасия разполага и с т. нар. лекарна. Помещението има за цел да се превърне в място за отдих, където всичко да бъде изцяло с биопродукти. В него се предлагат чайове, сладко от зелени смокини и биокозметика, разработена от лабораторията към БАН. Продуктите са изцяло натурални, с луга и с лечебни соли. Покривът на лекарницата пък е умишлено покрит с почва и засаден с разнообразни билки. Оттук се разкрива приятна гледка към Бургаския залив.
Залите в музея на острова пък са оборудвани с модерни инсталации, които пресъздават трюм на пиратски кораб със заграбени богатства, морско дъно и килия с решетки с изглед към морето. В ресторанта на острова пък трима готвачи се грижат на гостите да бъдат предлагани отбрани ястия по стари бургаски рецепти. Менюто е богато на морски деликатеси и риби.
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...