България преживя най-шеметната седмица през последните 25 години на прехода към демокрация. Политическата криза, стартирала точно преди година с масови протести срещу съмнителното съставяне на настоящето правителство, набра невиждана скорост след евроизборите на 25 май т.г. и прелетя тази седмица на луди обороти с риск държавата да катастрофира.
Политиката загуби логика. Институциите забуксуваха в „надцакване” на политическите сили с „оставката“ на кабинета „Орешарски”. Или по-точно с датата за предсрочните парламентарни избори, неизбежни за всички вече – управляващи, опозиция, експерти, народ. С технически хватки в НС и с прехвърляне на „топката” за отговорност от парламент към премиер и президент. С „пасове” за избори по „никое време” – през юли, когато хората си почиват или са на нивата, или към Коледа, без време за новия бюджет. С удари под кръста между подкрепящите кабинета партньори БСП и ДСП, и между управляващи и опозиция по оста „задължително гласуване” със/без референдум. С отмятане от думата през ден в разрив с държавническото поведение… в криза, и с Конституцията дори. Пълна лудница от шмекерии с най-спряганите и най-очакваните думи „оставка” и „предсрочни избори”. Оставка? Няма такава. Нали искат предсрочни избори? Премиерът Пламен Орешарски не я дава, защото мандатоносителят БСП решава, макар че уж я иска според лидера й Сергей Станишев. Коалиционният партньор ДПС я иска, но пък не решава, а се „съобразява” с мандатоносителя. Опозицията пък, с вързани ръце в НС, цака в тази луда игра с единствения коз „вот на недоверие” към кабинета – логически безсмислен за разумните люде, ако той ще си отива. Така точката на абсурда в седмицата на лудите обороти бе поставена от 5-ия такъв вот – сега заради фискалната политика. Очаквано замеряне с цифри „за” и „против”. Очаквано кабинетът не падна. Очаквано премиерът Орешарски не подаде оставка. До вторник поне, до заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност при президента (17 юни).
На ред е последният ход – да въдвори ред в държавата държавният глава. Ако са останали държавници у нас и държавността все още нещо значи в България.
Сняг вали над по-голямата част от страната страна, видимостта на Троянския проход е до 30 метра, а на Прохода на Републиката – до 50 метра, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Обилен е снеговалежът по автомагистрала "Струма" в..
Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в залите на Международния панаир в Пловдив, съобщава БТА. Тазгодишното 33-то издание на форума..
На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес продължава да се пише. В "България днес" специален гост е журналистът Тодор Токин, който в продължение на..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..