Тази неделя на конна база „Генерал Крум Лекарски” в Божурище се проведе състезание за Световната купа по прескачане на препятствия. Победата за България донесе Ангел Няголов, а Росен Райчев зае второто място. Трети стана Сенчер Хорасан от Турция. Състезанието отбеляза и 100-годишнината на Българската Федерация по конен спорт, създадена през 1914 г. под името „Български Жокей клуб”. По темата разговаряхме с Теодор Шейтанов – главен секретар на федерацията.
Как определяте представянето на нашите състезатели на провелото се състезание?
„Резултатите сами говорят за нашето представяне. След като на Световна купа GrandPrix успяхме да спечелим първо и второ място. Изключително съм радостен да поздравя Ангел Няголов и Росен Райчев за спечелената победа.”
Тази година честваме 100-годишнината на Българската федерация по конен спорт. Как ще се развива конният спорт у нас оттук нататък? Какви цели си поставя федерацията?
„Развитието на конния спорт е изключително комплицирано понятие, но това, което сме си поставили като цели е преди всичко развитие на базата, която е от деца и юноши. Работим по няколко програми в тази насока, една от които включва работа с чуждестранни специалисти. Дори в момента провеждаме тренировъчен лагер с Рийн ван дер Шафт. Същите програми предстоят за дисциплините всестранна езда и прескачане. Очакваме да пристигне един от най-добрите треньори в света – това е Нелсън Песоа, баща на един топсъстезател Родриго Песоа. Вече подобна програма заедно с националната федерация на Испания, тече в дисциплината „Издържливост”. По отношение на топспорт програмите, предстои ни квалификация за олимпийските игри. Тя ще бъде догодина през месец август в Аахен – Германия. Надявам се дотогава всичко да е наред с бразилските състезатели, които чакат българско поданство. В момента те също се състезават изключително успешно. Вчера в Люксембург на едно много силно състезание Пол Стюарт завърши на пето място. Те самите са закупили два топ коня. Цената е изключително сериозна за нашите представи. Става въпрос за седемцифрена сума в евро, така че, надяваме се, заедно с нашите състезатели, да имаме шанс да се класираме за олимпиадата в Рио.”
Различни състезателни форми във времето са довели до системно развитие на специализирани коне. Според Стефан Рътков – един от най-големите коневъди от миналия век „коневъдството е симфонията на всички видове животновъдство.
Какво е качеството на българските коне днес? Има ли сред тях жребци, които са печелили награди?
„В момента има един кон, който е собственост на Христо Киров. Този кон се беше класирал на трето място на бундесшампионата в Германия. Това е най-силното национално състезание в света, но в момента имаме няколко коня за обездка, които се състезават успешно в Германия. В България развъдната дейност по немски програми се извършва в село Рибен. Там се развъждат коне от породата „Хановер”, както и в конно-спортна база „Изови” в село Опицвет. Там имаме лицензирани производители за породата „Тракинен”. В Шумен също се извършва развъдна дейност в конезавода „Кабиюк”.”
Българската конна федерация, представена от генерал Владимир Стойчев и Крум Лекарски, е една от първите федерации, участвали на Олимпийските игри в Париж през 1924 година. Как най-кратко може да бъде представена тя според главния секретар на Българската федерация по конен спорт Теодор Шейтанов:
„Федерацията е третата в страната и е една от най-дългогодишните членове на Международната федерация по конен спорт. Международната федерация е основана след българската. Нашата е създадена през 1914 година, а световната през 1921 година, така че имаме доста сериозни традиции. Мога да спомена победите на генерал Стойчев и Лекарски, както и успехите на олимпиадите в Стокхолм, Москва и Сидни.”
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..