Повод да се срещнем с музиканта е завръщането му в България през юни за два концерта – в Пловдив на Фестивал за камерна музика и в София – на 18 юни. Той е в афиша на XIX-то издание на културния форум „Салон на изкуствата”. Повече за програмата, на която се насладиха слушателите в столицата, ще разберем от пианиста:
„Доскоро работих върху нов CD, в който включих произведения на Ференц Лист. Част от тях вложих в програмата за концерта ми на 18 юни в НДК: Соната в си минор, „Мефисто валс” , Сонет по Петрарка 104, както и негова преработка на финална сцена от операта „Тристан и Изолда” - Isoldend Liebestod от Рихард Вагнер. Лист е направил много интересна интерпретация на това произведение. С тази транскрипция той изпробва възможностите на инструмента за XIX век.”
Доказал се като талантлив пианист, той вече се утвърждава и в ново амплоа – на диригент. Своя дебют прави с Чешкия национален симфоничен оркестър преди няколко години. Как се е вдъхновил да дирижира, разказва отново музикантът „Първоначално започнах да свиря на пиано, за да ми помогне в изучаването на диригентското изкуство. Но така се получи, че във времето продължих да музицирам и станах солов изпълнител. Така планът ми да стана диригент се отложи във времето. През 2010 реших да се върна към тази моя стара мечта. Докато живях в Лондон, сформирах камерен оркестър „London Chamber Players”. Съставът е струнен, като в зависимост от произведенията, при необходимост се добавят и духови инструменти. В репертоара има творби от барок, класика, романтизъм и XX век. Наскоро имахме участие в Мадрид, закрихме голям фестивал. До края на годината планираме да издадем и CD.”
Иван Янъков концертира в повече от 30 страни, сред които са Япония, Китай, Хонг Конг, Италия, Германия, Англия, САЩ… Като пианист има осъществени концертни записи, излъчени по телевизионни и радио канали в Европа и Северна Америка.
В репертоара на пианиста важно място заемат творби от по-ново време.
„Обикновено в съвременната музика ние, изпълнителите, имаме много голяма отговорност – добавя Иван Янъков. – Без нас тя си остава мастило върху хартия, не добива живот. Аз лично намирам позитивен факта, че съм имал възможност да контактувам с повечето композитори, чиято музика свиря. Премиерата ми в „Карнеги Хол” беше с творби на финландския композитор Магнус Линдберг. Работил съм и с турския автор, живеещ в САЩ – Чалар Арсу. Освен че свиря някои от произведенията му, през юли моят камерен оркестър ще прави премиера на негови творби на фестивал в Северна Англия. Има написана много нотна литература от наши съвременници. Като изпълнители в нашите ръце е отговорността, тази музика да бъде чута и възприета от слушателите.”
В България артистът е бил солист на оркестри като „Софийска филхармония”, „Софийски солисти” и „Classic FM”. Участва в различни музикални фестивали у нас – „Европейски музикален фестивал”, „Салон на изкуствата”, „ Аполония” и други.
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Оставайки вярна на нежния си елегантен стил, певицата Белослава винаги успява и да ни изненада. "Харесвам те" е заглавието на най-новата ѝ песен, този..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...