Дебатът за легализиране на канабиса тече от години в много страни по света. Канабисът в природната му форма е приет за лекарство срещу списък от болести в Холандия, Италия, Португалия, Белгия, Израел, Канада, в някои американски щати. През миналата година медицинската марихуана легално започна да се продава в аптеките на Чехия – за пациенти, страдащи от рак, паркинсон, множествена склероза и псориазис. Румъния стана десетата страна в ЕС, която легализира употребата на продукти от марихуана за медицински цели.У нас обаче все още липсва разбирането, че използването на марихуана за медицински цели и свободното й пушене са две напълно различни неща. Това бе и една от основните причини за организирането на първия в България семинар за либерализиране режима на производство и употреба на канабис – „Ко?ноп: да п(р)оговорим за марихуаната”. Един от лекторите на него беше биологът доктор Юлиян Караджов.
Вашата лекция се казва „Проблемът с един измислен проблем”. Как най-кратко бихте я резюмирали?
„Най-кратко бих я резюмирал, че проблемът наистина е измислен. Съществува едно широкоразпространено, немного правилно мнение, че десетилетията, през които индустриалният коноп е срещал проблеми да бъде отглеждан и използван, са резултат от забраната на марихуаната. Всъщност, нещата стоят по точно обратния начин. Марихуаната е обявена за ужасен наркотик без никакви научни данни по онова време, за да бъде забранен индустриалният коноп. Но нещата се променят. Ето например, новина е, че службата за борба с наркотиците на САЩ е помолила Федералната комисия по храните и лекарствата да преразгледа статуса на марихуаната, което означава, че ледът вече се пука.”
През огромната част от човешката история марихуаната е била напълно легална, лечебните и свойства са описвани още преди новата ера. Първият американски закон за марихуаната е влязъл в сила в Джеймстаун, Вирджиния през 1619 година. Това е било закон, „заповядващ” на всички фермери да отглеждат индийски коноп. През 18-и, 19-и и началото на 20-и век тази култура се отглежда в промишлени количества навсякъде – от САЩ до България, а тинктура от нея се продава и в аптеките.
В началото на 2014-а темата у нас предизвика доста силни обществени реакции заради новия Наказателния кодекс, според който марихуаната е приравнена с всички останали наркотици. Всеки, който притежава и една цигара марихуана, е заплашен със затвор от 1 до 6 г. Това обаче се случва в момент, когато в Европа се либерализира продажбата на лекия наркотик с лечебна цел. В началото на тази година Европейската комисия одобри общоевропейска гражданска инициатива за легализация на марихуаната „Weedlike to talk”. Тези инициативи са нещо като покани към ЕК да предложи законодателство по даден въпрос. Те трябва да бъдат подкрепени от поне един милион граждани на Европейския съюз от минимум 7 държави членки. По темата „легализация“ потърсихме мнението и на адвоката Калин Ангелов:
Трябва ли да се регламентира производството и консумацията на марихуана за медицински цели и как това може да стане според българския закон?
„Отговорът е да – трябва. Как може да стане по българския закон – за жалост по законен начин само чрез промяна в законодателството. Трябва да се измисли как да го направим. Няма в момента правен път, по който е възможно да се предлага медицинска марихуана, тоест тепърва трябва да го мислим.“
С чие партньорство трябва да стане това?
„Със сигурност с Министерство на здравеопазването и Министерството на вътрешните работи, на което обаче да дадем само правото да даде някакво становище. Идеите за промяна трябва да дойдат основно от Министерство на здравеопазването.“
След няколко десетилетия пребиваване на марихуаната в криминалния списък, днес във все повече държави се прави разграничението между страховете от наркотична зависимост от една страна и медицинските ползи от друга. Семинарът: „Ко?ноп: да проговорим за марихуаната“, който се проведе в София този уикенд, постави началото за дискусия по темата и у нас.
При първа възможност ще бъде осигурено безопасното отпътуване на 15 наши сънародници, които са поискали да напуснат Сирия, съобщиха от Министерството на външните работи. Посолството ни в Дамаск е в постоянна връзка с българските граждани и..
На тържествена церемония днес за седемнадесети път ще бъдат връчени годишните правозащитни награди "Човек на годината". Събитието се провежда в навечерието на Международния ден на правата на човека - 10 декември. Призовете нямат финансово изражение...
Празничен концерт, посветен на 90-ия рожден ден на БНР - Радио Варна, ще се проведе тази вечер от 19.00 часа във Фестивалния и конгресен център в черноморския град Варна. В концерта ще участва невероятният Биг бенд на БНР с диригент Страцимир Павлов и..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще..