Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическата криза удари и топ компаниите в България

БНР Новини
Наградите на „Капитал 100” тази година са статуетки на дрони, отпечатани на 3D принтер, които са послание към бизнеса да инвестира в иновации, да усвоява нови технологии и да променя бизнес модела си
Снимка: „Капитал”

За осма поредна година авторитетният български бизнес седмичник „Капитал” публикува своята годишна класация на 100-те най-големи български компании. Ако често и с основание се говори за малкия бизнес като за гръбнака на икономиката, то няма съмнение, че основният принос в брутния вътрешен продукт на всяка страна идва от големите и господстващи на пазара фирми. Това важи и за България, тъй като включените в класацията компании произвеждат 78% от БВП на страната. В този смисъл тяхното състояние, резултати, проблеми и перспективи съвпадат до голяма степен с показателите за цялата българска икономика. Какво показват резултатите от последното изследване за 2013 г.ще научим от Мария Иванова, шеф на проучването.

„Тази година класацията показва, че въпреки лекия ръст, който икономиката отбеляза от 0,9% на БВП през миналата година, бизнесът на най-големите компании всъщност се е свил. И това, което е тревожно е всъщност, че този път не можем да отдадем този спад на външни фактори, доколкото виждахме през изминалата година възстановяване на икономиката в Еврозоната.”

Експертите обясняват, че по-слабите икономически резултати на най-големите компании в страната през миналата година се дължат преди всичко на политическата нестабилност в България, започнала още през първите месеци на миналата година. Тя дари се е отразила на сектора Телекомуникации, доскорошен лидер по темпове на нарастване, като в него предишният лидер отстъпва място на историческия телеком БТК. Низходящата тенденция във финансовите резултати на фирмите от строителния бранш е извела на челно място дружеството ПСТ Холдинг, което е имало най-големи приходи.

„Това, което наблюдаваме като доста ясна разделителна линия е, че колкото повече един сектор е близо до държавата, толкова по-трудна е била изминалата година за него”, коментира Мария Иванова.

Колкото и трудна да е била за топкомпаниите в България 2013г., лидерите от предходните години са успели да запазят своите позиции.За поредна година най-голяма компания в България е петролната рафинерия „Лукойл Нефтохим Бургас”, а второто място се заема от „Аурубис България”, един от големите производители на мед в света, контролиран от германски капитали.

Любопитно е, че в класирането на челните позиции в различните индустриални сектори намират място както притежавани от чужди собственици фирми, така и компании под български контрол. Това важи особено силно за отрасли като фармацията, текстила и селското стопанство, които освен всичко друго са и сред секторите с нелоши финансови постижения.

Остава обаче нерадостният факт, че приходите на компаниите в България от Топ 100 са намалели през миналата година с 3%, и че на този фон те са продължили да съкращават персонала. Прогнозите за тази година са по-оптимистични и очакваният ръст на БВП е около 2%, което би трябвало да има положителен ефект и върху бизнеса на големите в страната. Остава да се види дали като че ли безкрайната политическа криза, в която се намира страната вече повече от година и половина, няма да се окаже с по-силно негативно въздействие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Австрийските компании в България очакват стабилен бизнес климат през 2025 г.

Мнозинството от австрийските компании, инвестирали в България, очакват икономическият климат в страната да остане стабилен (54%) или да се подобри (13%) през следващите 12 месеца. Това показа традиционната "Анкета сред австрийските инвеститори в..

публикувано на 21.01.25 в 15:22

МВнР: Към момента няма данни за пострадали българи при пожара в ски център в Турция

Към момента няма данни за пострадали български граждани при пожара в хотел в ски центъра Карталкая в Северозападна Турция. Това предаде БТА, позовавайки се на Министерството на външните работи. Посолството на България в Анкара е в контакт с местните..

публикувано на 21.01.25 в 15:02

2025 г. ще е превратна не само за България, заяви президентът Румен Радев

Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и технологични промени, като свалиха неуспешни лидери, изоставят остарели идеи и прегръщат нови, добре..

публикувано на 21.01.25 в 10:13