Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов прилив от бежанци с разгара на лятото

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

С разгара на лятото напрежението по южната ни граница с Турция започна отново да нараства, както се очакваше. По данни на МВР бежанската вълна към България от няколко седмици се е възобновила. Чужденците най-често заобикалят строящата се в момента 30 км ограда в невралгичния участък между гр. Елхово и гр. Болярово. По думите на вицепремиера и вътрешен министър Цветлин Йовчев българските граничари успяват да връщат по 150-200 бежанци на ден. Но все още има много тежки за опазване срещу набезите на чужденци речни участъци. В 2013 г. България бе връхлетяна от над 11 хил. нелегални имигранти заради конфликта в Сирия и размириците в Близкия Изток и Северна Африка. От тях едва половината са реални бежанци. Това постави страната ни, най-бедната в ЕС, но външна граница на Съюза, на тежко изпитание. Новият бежански натиск сега е заради военните действия в Ирак. Очаква се той да се засили в следващите топли месеци. И дори да е готово до дни съоръжението по българо-турската граница, от командированите в помощ на граничарите общо 1100 полицаи МВР ще изтегли най-много 700 души.

Междувременно в сряда правителството прие Национална стратегия за интеграция на лицата, получили международна закрила в България, за 2014-2020 г. Изготвянето й е ангажимент и условие за получаване на международна помощ, заяви икономическият вицепремиер Даниела Бобева. Целта е успешно интегриране на бежанците в обществото и ефективно използване на потенциала им за социално-икономическото развитие, поясни тя, като припомни: „България бе поставена на безпрецедентен миграционен натиск миналата година и въпросът трябва трайно да бъде уреден”. По данни на Държавната агенция по бежанците от началото на 2014 г. досега близо 2900 имигранти са поискали хуманитарен статут тук. Това е повече от 2002 г. след бежанската вълна от Афганистан. Страната сега интегрира 30-40 души годишно. Но след събитията в Сирия вече по Националния план за 2014 г. България ще може да приобщи 2450 души. Това ще става с мерки и услуги в няколко приоритетни области: достъп до информация, до образование и обучение по български, заетост, признаване на квалификациите, здравни грижи и социално подпомагане, настаняване в жилища. А за малолетни и непълнолетни ще се прилагат специални мерки.Очаква се Министерски съвет да одобри годишния план идната седмица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Въздухът над Пловдив вече не е замърсен

Показателите за качеството на въздуха в Пловдив и околните селища, които бяха обгазени от избухналия в четвъртък пожар на сметището край село Цалапица, вече са в норма, съобщи областният управител Христина Янчева. Въпреки това тя препоръча на жителите..

публикувано на 03.08.24 в 10:52

Жертвите на домашно насилие нарастват с 84,9% за една година

През 2023 г. повече хора са били подложени на домашно насилие спрямо предходната година, показва анализ, направен в проект на Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за периода 2024-2026 г. Пострадали са общо 2211 души – от..

публикувано на 03.08.24 в 09:56

Наднорменото тегло е проблем, на който може да се намери решение

"Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите. Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора, но дали това е така" - казва Десислава Христозова, която е автор на книга за проблемите..

публикувано на 03.08.24 в 09:35