„Стоманово. Окъпано от лъчи и светлина! Скътано в сърцето на Родопите, опазено и благословено от Всевишния, Стоманово стои като храм сред дивна красота, очакващ своите разпръснати чеда да се завърнат от дългото си странстване. Ако подириш мир ако подириш светлина - Ела тук, където звездите са толкова ярки и големи, че можеш с ръка да ги докоснеш! Докосната от тях се превръщам в всепроникващата светлина. Детство безгрижно и щастливо ти ми подари. Сетивата ми изпълни с прелестни творения, с доброта и мъдрост ти ме осени мое мило, родно Стоманово. Обичам полъха на вятъра! Обичам птичите ти песни с които ме будиш сутрин рано! Обичам тревата, пръста по която стъпвам! Обичам гората, която ме омагьосва с пенливото поточе, което приглася на славея! Тук времето спира за да не наруши общуването на човек и природа, за да те направи съизмерим с без края и вечността! Чувства дълбоки в мен породи, обсебена от теб- коленича и целувам земята ти, мое свидно и родно Стоманово!“ Това написа в социалните мрежи, като покана към разпръснатите по света чеда на с. Стоманово, област Девин, кметският наместник Туркян Гаази. Поводът е традиционния събор „Род до род, корен до корен“
Вече 14 години под тази върба пръснатите по света жители на родопското село се събират на традиционния си събор „Род до род, корен до корен“. Те идват от Испания, Германия, Швейцария, Холандия, САЩ. Кметският наместник Туркян Гаази разказва, че всяка година на фестивала се възстановява някоя от старите традиции, типични за този край. Децата на стомановци, разпръснати по света, цяла година се готвят – учат стихчета, дори репетират по skypе, за да са подготвени за големия ден. Когато се върнат в Стоманово, нямат търпение да облекат народните носии, за да почувстват корените си.
На събора, под столетната върба пеят, танцуват, веселят се и споделят тъгата си по родния край.
Повече от 300 жители на Стоманово работят и живеят в чужбина. 120 от тях са в испанския град Барбастро. Стоян Узунов е един от тях.
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..