Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатични промени, религиозни конфликти, демократичен авторитаризъм…

БНР Новини
Снимка: Венета Николова

Даваме ли си сметка, че глобализацията и високите технологии коренно преобразиха начина ни на живот, а донякъде и самата ни човешка същност?! Светът в наши дни се променя много по-бързо отколкото преди половин век и става все по-непредвидим и… плашещ. Обречено ли е човечеството, накъде е тръгнало и какво го очаква в края на дългия му път? Тези и други въпроси си задават футуролози от цял свят. С техните дългосрочни прогнози се съобразяват както мениджърите на големите транснационални корпорации, така и лидерите на Великите сили.

Сред видните футуролози, които вещаят бъдещето, е и д-р Мариана Тодорова от Института за изследване на обществата и знанието към БАН. Неотдавна тя участва в световния форум на World Future Society в Орландо. На конгреса бяха обсъдени тенденциите, които ще определят развитието на човечеството за десетилетия напред. Но трябва ли непременно да си футуролог, за да си дадеш сметка, че светът не върви на добре? Според изследване на института Pew Research Center, проведено неотдавна, над 70 на сто от населението на Земята е негативно настроено към „системата”, определяйки я като крайно несправедлива и неработеща. Д-р Тодорова обяснява този песимизъм с нарастващото неравенство между хората, с разтварянето на ножицата между бедни и богати, между проспериращи държави и изоставащи в развитието си региони в Африка и Близкия Изток.

„Затова през последните десет години са се случили повече протести в целия свят, отколкото изобщо в историята на човечеството” – заключава българският учен и добавя:

„Трябва да се търсят нови решения, смяна в парадигмата на обществения строй, защото в противен случай, моите колеги футуролози предупреждават, че демокрацията е застрашена. Устоите й все повече се дискредитират и хората започват да я приемат като фасадна. Очаква се в бъдеще миграционните процеси заради войни и климатични промени да се ускорят, което ще доведе до поява на нови суперсили и прегрупиране на света в няколко важни региона или мегаполиси. Това ще отслаби идеята за националната държава, като такава. Учените предвиждат, че ще се върви към един мек вариант на демократичен авторитаризъм с елементи на демокрация, но и с твърдата ръка, която може да овладее тези процеси, което лично за мен ще е връщане назад в постиженията на човечеството.”

Снимка: Венета Николова

Прогнозите за Европа са за неравномерно развитие и обедняване на част от населението й. САЩ пък ще изгубят донякъде влиянието си заради нарастващите социални проблеми, войните и непремерената външна политика – предричат футуролози. И още – Русия няма до безкрай да изнудва Европа в качеството си на водещ енергиен доставчик. Причините? Наложените й икономически санкции, задълбочаващата се изолация и все по-широкото приложение на алтернативните източници на енергия по света. А какво да кажем за ислямския фундаментализъм, който придобива застрашителен размах, разчитайки най-вече на военна сила и терористични действия!

Да очакваме ли глобализация на религиите и задълбочаване на военните конфликти на религиозна основа?

„Това също се очаква. Наблюдаваме процесите около Ислямска държава, която беше силно подценена. Смятахме, че е нещо локално и преодолимо, но се оказа, че са добили голяма мощ на почти цялата територия на Ирак и на Сирия. Сега вече наблюдаваме създаването на джихадистка държава, много по-безкомпромисна от талибанското движение. Така че е важно човек да гледа напред в бъдещето.”

Дали човечеството, което през последните столетия е борило за свобода, равенство и демокрация, не върви към регрес и какво да очакваме занапред?

„Животът ни е показал, че винаги има неочаквани събития, които идват и ни изненадват” – казва д-р Тодорова. „Във футурологията те се наричат „черни лебеди” или „жокери”, а едно от предизвикателствата ни е как да ги „уловим”. Това е някакво незнание за незнанието. Ние дори не знаем, че не знаем за някаква област. Именно това ги прави непредсказуеми. Такъв е примерът с вируса ебола или ако някой астероид падне на Земята. Животът е по-многообразен и по-силен и в даден момент налага корекции и обрати. Така че не можем да кажем, че нещата отиват към регрес, защото може да се случи еволюционно откритие в науката или в друга област, което да доведе до скок в развитието ни, но може и обратното.”

Фотоколаж: Силвия Петрова

„Черен лебед”, например е разрастването на глобалната мрежа, която навлезе във всички сфери на живота ни, превръщайки света в едно малко село. И наистина, не минава ден без да се запитаме „Как сме живели без интернет?”. Подобен „жокер” в развитието на човечеството би могъл да бъде и… контакт с НЛО. Футуролози и експерти от НАСА предвиждат той да се случи в близките 10-20 години. „Наистина вярвам, че аз и вие, в рамките на нашия живот, ще бъдем свидетели на среща с наши братя по разум” – казва д-р Тодорова. Как обаче едно взаимодействие с извънземен интелект би ни се отразило можем само да гадаем… и да стискаме палци някой благоприятен „черен лебед” да ни преведе през мътните води на неизвестността към по-светли бъднини!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник"

За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..

публикувано на 25.01.25 в 18:03

Мъгла, слънце и облаци ще се редуват в последния ден от седмицата

През нощта  над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около и след полунощ на места в котловините и низините ще се образува мъгла и ще има намалена видимост...

публикувано на 25.01.25 в 17:26

БНР връчва годишните си награди за радиожурналистика

Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..

публикувано на 25.01.25 в 07:05