През седмицата служебният вицепремиер по икономическата политика Екатерина Захариева проведе в Брюксел разговори с комисаря по регионална политика Йоханес Хан и представители на Главна дирекция „Регионална и градска политика” в Европейската комисия. Обсъдени бяха възможностите за отблокиране на плащанията от страна на ЕК по изцяло спряната Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС) и по двете оси „туризъм” и „градско развитие” от Оперативната програма „Регионално развитие” на България. Става дума за т.н. финансови корекции в размер на около 100 млн евро заради допуснати нередности при провеждане на обществени поръчки по проекти за „водните цикли” на ОПОС в периода 2010-2013 г.
ЕК е настояла за налагането на т.н. „плоска” финансова корекция, около 10% от всеки един. Очаква се идната седмица България официално да уведоми комисията, че приема това предложение. Става дума за нарушения на обществени поръчки, извършени предимно от общините. Те обаче не разполагат с необходимия бюджет за изплащане на т.н. корекции. Затова, по настояване на президента Росен Плевнелиев, служебните министри приеха глобите да бъдат заплатени от централния бюджет, като за целта ще се предложи неговата актуализация след изборите. Последното правителство на БСП и ДПС застъпваше обратната теза – общините да поемат сами тежестта за нарушените от тях процедури на обществени поръчки по европрограмите.
Истината е обаче, че и държавната администрация имаше също дял в допуснатите нередности. Подобен ще бъде подходът и при изчисляваните в момента финансови корекции по Оперативната програма „Регионално развитие“ в сферите „туризъм“ и „регионална и градска политика“. Одитът при тях се очаква да приключи в края на месеца като се предполага, че финансовите корекции ще възлязат на около 50 млн евро. Захариева уточни, че парите по тези корекции не са загубени, те остават на разположение на България, но ще бъдат използвани за други проекти. „Знаете, че ОП „Околна среда” има наддоговаряне в достатъчна степен, така че тези пари да се насочат към други проекти”, припомни тя.
В Брюксел Екатерина Захариева обсъди също подготовката за следващия програмен период по ОП „Региони в растеж“. Постигнат бе напредък по въпроса за проектите на 28 града от типа малки населени места, при условие, че се спазва конкурентният принцип при избора на проекти с основен критерий постигане на растеж, създаване на работни места и запазване на демографския потенциал.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храма “Св. Неделя” в София. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На 16 февруари 2024 г...
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..