Българската художествена гимнастика е на път да върне блясъка на своята слава на световния подиум. Такава надежда ни внушават ярките успехи на българките в този спорт през 2014 г.
Три титли за България на турнира за Световната купа в Минск (Беларус) завоюва в началото на юни националният ансамбъл – жени в състав Михаела Маевска, Цветелина Найденова, Християна Тодорова, Ренета Камберова и Цветелина Стоянова под ръководството на талантливата треньорка Ина Ананиева. Един златен и два бронзови медала – такава бе равносметката за българките от 30-то Европейско първенство по художествена гимнастика в Баку, три сребърни медала от Световната купа на родна земя – в София. Сребро от вторите младежки олимпийски игри в Нанджин, Китай, окичи гърдите на националния ансамбъл – девойки в състав Елена Бинева, Александра Митрович, Емилия Радичева, Габриела Стефанова и София Рангелова с треньор Камелия Дунавска. Само преди броени дни възпитаничките на Ина Ананиева се завърнаха от турнир за Световната купа в руския град Казан, където обогатиха българската колекция с още два медала. За съчетанието си с топки и ленти българките получиха оценка 17.650 точки и поделиха златото с Беларус, а съчетанието с 10 бухалки с оценка 17.550 бе удостоено с бронз. Тези и други успехи на българските грации ни накараха да се обърнем за коментар към Ина Ананиева – старши треньор на българския национален ансамбъл – жени.
Г-жо Ананиева, Вашата оценка за представянето на момичетата в Казан?
„Моята оценка е много добра. Още не мога да кажа отлична, защото не можахме да вземем така желания от нас медал от многобоя. Смятам, че през първия ден момичетата играха малко колебливо и страхливо, но на втория ден те показаха на какво са способни, и не случайно победихме Русия. И аз съм щастлива, защото за една година това е единственият отбор, без да броим отборите на бившите съветски републики, който успя да победи Русия, при това два пъти”.
Според вас на какво се дължи подемът в художествената гимнастика, на който сме свидетели напоследък?
„Аз мога да кажа специално за ансамбъла. Тези момичета вече шеста година тренират заедно. Смятам, че сега се вижда резултатът от техния труд от предишния олимпийски цикъл. Това е отбор, който вече знае за какво и как да се състезава. Знае как да издържи психически. На един отбор му трябва време, за да покаже на какво е способен, и аз смятам, че точно сега е тяхното време”.
От 22 до 28 септември ви предстои Световно първенство в Измир, Турция. Какви са плановете ви за по-нататък, за следващия сезон?
„Да, в края на месеца имаме Световно първенство. Може да се каже, че това е най-важното ни състезание за годината. След това сменяме уредите, ще правим нови композиции. Ще имаме лагер на спортната база в Белмекен в Рила. Другата година също ще е много тежка, защото тогава ни предстои квалификацията за олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г. Догодина през юни са и първите Европейски игри в Баку (Азербайджан). Така че нямаме много време за почивка. Тежка ще е програмата ни и след Световното първенство в Измир“.
Шуменското село Коньовец отбелязва 160 години от основаването на най-стария конезавод в България. Честванията в стопанството започват на 1 ноември, където представители на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд "Земеделие" ще..
В петък, 1 ноември, сутринта на места в котловините и низините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са от 5° до 10°, в София – 6°. През деня ще е слънчево с разкъсана облачност. Максималните температури ще достигат 17° – 22°, в..
Хора с ментални затруднения ще споделят своята уникална гледна точка към архитектурното наследство на София във фотографската изложба "Архитектурни истории от Стара София". Откриването е на 1 ноември в Културното пространство на Централни хали в..
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика..
В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието умерен вятър от запад-северозапад...
Днес отбелязваме Международния ден на биосферните паркове, обявен по Програмата “Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО. По този повод още през втората..