Тези дни бяха публикувани анализите за българската икономика в момента и прогнозите за нейното развитие до края на годината на няколко авторитетни институции – НСИ, Българската банка за развитие, Райфайзенбанк България. В тази компания се включи и шефката на МВФ Кристин Лагард, която не спомена директно България, но не скри опасенията си за забавяне и понижаване на ръста на световната икономика до около 3%. Тази прогноза естествено важи и за българската икономика, която е изключително зависима от международните пазари.
Общото между всички анализатори е ударението, което поставят върху отражението на икономическата и политическа несигурност в България вече месеци наред върху стопанската конюнктура, бизнес климата и резултатите от икономическата дейност. Именно на тези обстоятелства се дължи фактът, че официално предвиденият доста скромен ръст от 1.8% на БВП за тази година по всяка вероятност няма да бъде реализиран и в най-добрия случай ще бъде постигнат ръст от 1.6%. Няма фактори, които достатъчно да ускорят икономическата активност, дори напротив, подчертават наблюдателите. И напомнят за финансовите затруднения на държавата, за растящия бюджетен дефицит, за изоставащите приходи на държавната хазна, за галопиращите публични разходи и за липсващите чуждестранни инвестиции. Недостатъчният икономически растеж и растящите дефицити в редица сектори неизбежно ще принудят властите да ревизират бюджета по посока на затягане на колана и осигуряването на свежи пари в държавата чрез емитирането на нов дълг, посочват анализаторите.
Експертите на Българската банка за развитие обръщат внимание и на още едно притеснително явление в стопанския живот на страната. Те са констатирали, че влошената конюнктура е причината за практическото замразяване на заплатите в частния сектор през последните 12 месеца. На фона на стагнацията и липсата на оптимизъм за близките месеци, банката прогнозира по-нататъшен застой в ръста на възнагражденията, което неминуемо ще се отрази на потреблението, а от там и на цялата икономическа активност, която ще остане вяла. Що се отнася до публичните финанси, икономистите напомнят, че кризата около затворената поради неликвидност и поставена под особен надзор Корпоративна търговска банка далеч не е разрешена и че тя заплашва както банковата система, така и публичните финанси поради огромните размери на предполагаемите задължения на тази кредитна институция и необходимостта да се намерят от някъде средства за тяхното покриване. В тази връзка не се изключва възможността бюджетният дефицит, който наближава вече 500 млн. евро, да нарасне многократно и дори да надхвърли позволения от ЕС таван от 3% от БВП и отново се подчертава необходимостта от ревизия на публичния бюджет за тази година. От Райфайзенбанк споделят подобно мнение и припомнят, че към средата на годината бюджетният дефицит вече доближава тази червена линия, достигайки 2.8%.
Анализаторите не подминават и много важния и сериозен навсякъде в Европа проблем с безработицата. Сезонното повишаване на заетостта през лятото под влияние главно на туризма доведе до понижаване на нивото на безработицата до малко над 10%, което е близко до равнището в еврозоната. Това обаче е само временно явление и чувствително възстановяване на пазара на труда не се очаква, твърдят икономическите експерти, напомняйки, че преди летния сезон безработицата в страната надхвърляше 12%.
Допълнителна несигурност по отношение на икономическите показатели в месеците до края на годината внасят тревожните финансови проблеми и затруднения в енергетиката, която е натрупала огромни дългове, в публичното здравеопазване, което изпитва остър недостиг на финансови средства, в реализацията на европейски проекти, за които Брюксел спря финансирането и които в момента разчитат единствено на държавния бюджет. Страната в момента се управлява от служебно правителство, което има ограничени правомощия и къс живот от 2-3 месеца. Поради тази причина липсва едно от най-важните условия за прилагането на радикални оздравителни мерки и реформи – стабилна и легитимна държавна власт. Засега усилията на това правителство се ограничават до търсенето на временни и спешни решения за най-неотложните проблеми, без да се държи особена сметка за техния дългосрочен ефект и отражение върху икономиката. Последният пример в това отношение е поредният вътрешен заем на правителството от 150 млн. евро, с който на практика се достигна допустимият европейски таван.
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит,..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от..