„Мирът и сигурността не са безплатни. Те имат своята цена и трябва да сме готови да я платим, за да ги гарантираме”, каза президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев при откриването на Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия (Crisis Management and Disaster Response Centre of Excellence – CMDR COE). Това е първата структура на НАТО на българска територия и част от мрежата от центрове за компетентност на Алианса. Изграждането му е плод на съвместните усилия на България, Гърция, Полша и Съюзното командване по трансформацията в Норфолк, щата Вирджиния, САЩ.
„Нито една държава, колкото и голяма и силна да е тя, вече не е самодостатъчна, изтъкна президентът. – Тя не може сама да гарантира своята сигурност. Това се отнася в пълна степен и за България. Ще бъдем винаги слаби, когато сме изолирани, и силни – когато сме интегрирани в достойното семейство на демократичните държави. Ще работим за по-силно присъствие в инициативи и проекти в рамките на НАТО и ЕС.”
Нестабилността и конфликтите в Украйна, Близкия Изток и Северна Африка променят средата за сигурност в Европа, създават общи предизвикателства пред държавите от НАТО и изискват общ отговор, отбеляза още Росен Плевнелиев. Според президента, освен заплахите и рисковете от асиметричен характер, съюзниците от НАТО трябва да са готови да противодействат ефективно и на новия „хибриден” тип действия за дестабилизация и противоборство. Държавният глава беше категоричен, че само в рамките на колективната система за сигурност и отбрана страните от НАТО могат да гарантират своята независимост и защитата на общочовешките ценности, демокрацията и върховенството на закона.
„Инициативите „Интелигентна отбрана”, „Свързаност на силите” и „Концепцията за рамкови държави” дават възможност на страните-членки да дадат своя принос за колективната сигурност чрез специализация и сътрудничество, продължи президентът. – Надявам се да бъдем по-активни в изпълнението на съвместни проекти, както и в изграждането на общи отбранителни способности с въоръжените сили на нашите съседите и партньори. България е водеща нация в изграждането на този Център и това е доказателство за нашите амбиции да бъдем активен участник в интеграционните процеси.”
Служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов, който също присъстваше на откриването, заяви, че натрупаният опит позволява центърът да бъде сериозен инструмент за усъвършенстване на сътрудничеството между НАТО и ЕС.
„Важно за нас, като българи и домакини на този център, е да демонстрираме нарастващите опит и експертиза между различните ведомства, организации – включително неправителствени, добави Шаламанов. – Основната цел на центъра е да подпомогне развитието в тази посока. Идеята България да специализира точно в тази област е свързана с желанието ни да има мост на сътрудничество и към ЕС. Управлението на кризи е обща отговорност и в региона, и в Европа. Натрупаният опит, включително и с ресора на българския еврокомисар Кристалина Георгиева, позволява този център да бъде сериозен инструмент за усъвършенстване на сътрудничеството между НАТО и ЕС”, посочи министър Велизар Шаламанов. Според него е необходимо да се увеличи броят на страните, които участват в центъра.
Центърът ще събира и анализира различни кризисни ситуации. Амбицията е поуките от българския опит и този на съюзниците от НАТО да подобри качеството на реакции. „Той не представлява оперативно звено, което реагира при бедствия и е в системата за управление на кризи. Това е клъстър, обединение на експертиза, база данни за случващото се не само в България, а и в Европа, за нуждите на България, Полша, Гърция в интерес на НАТО”, обясни неговият директор полковник Васил Русинов.
Предстои скоро Центърът да получи акредитация от Северноатлантическия съвет, което ще му даде международен статут.
На 14-ти и 15-ти декември, броени дни преди Коледните празници, Пловдив отново ще бъде домакин на EXOTIC EXPO – българското професионално изложение за екзотични животни. Събитието се организира за трети пореден път и е най-голямото на..
Русенският университет организира серия от събития, насочени към чуждестранните студенти, които се обучават в него. Целта на инициативата е младежите да се запознаят с българските традиции, култура, история и обичаи, както и да се приобщят към..
В "България днес" на 12 декември разговаряме с френския драматург Жан-Пиер Мартинез, автор на 101 комедии и един от най-поставяните европейски драматурзи, чиито текстове пътуват по цял свят...
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са..
На 14-ти и 15-ти декември, броени дни преди Коледните празници, Пловдив отново ще бъде домакин на EXOTIC EXPO – българското професионално..
Имотите в община Рудозем, близо до новия граничен пункт с Гърция скочиха двойно. Една от причините е отварянето на новия гранично..